Marc Benioff, Bildiğimiz Kapitalizmin Öldüğünü Söylüyor

Marc Benioff, bildiğimiz kapitalizmin öldüğünü ve toplumsal iyiliğe daha çok odaklanan yeni bir kapitalizmin zamanının geldiğini söylüyor.

Salesforce’un milyarder eş CEO’su ve Time Magazine’in sahibi, San Francisco’daki TechCrunch Disrupt konferansında, “Ortaya çıkacak olan bu yeni tür kapitalizm, sadece para kazanmakla ilgili olan Milton Friedman kapitalizmi değil.” dedi. “Odağınız sadece para kazanmak ise, çok uzun süre CEO veya şirket kurucusu olabileceğinizi sanmıyorum. Günümüz dünyasında bundan daha fazlası olmak zorundasınız.”

Benioff, açık sözlü kurumsal liderlerden sadece bir tanesi. Diğerleri de çalışanlarını ve müşterilerini karın önüne koymaya çalışıyor.

Etkili bir CEO grubu olan Business Roundtable Ağustos ayında, Amerika’nın en üst düzey şirketlerinin, tüm paydaşlara ahlaki ve adil bir şekilde hizmet vererek toplumu iyileştirmekten sorumlu olduğunu söyledi.

Grup şu anda JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon tarafından yönetiliyor. Walmart CEO’su Doug McMillon, Ocak ayında The Business Roundtable başkanlığını devralacak ve iki yıllık bir dönem boyunca hizmet verecek.

Benioff, Silikon Vadisi’ndeki ilerici CEO’lardan biri olarak biliniyor.

Salesforce, şirkette kadın ve erkek arasındaki ücret farkını kapatmak için kadın çalışanların maaşlarını artırmak üzere geçtiğimiz birkaç yıl içinde milyonlarca dolar harcadı.

Benioff ayrıca bu yılın başlarında UC San Francisco’ya 30 milyon dolar bağışta bulunarak okulun, evsizliğin temel nedenlerini araştırmaya adanmış yeni bir program hazırlamasına yardımcı oldu.

Benioff: Facebook düzenlenmeli

Ayrıca Benioff, teknoloji endüstrisini kamu yararına katkı sağlamak için yeterince çaba göstermediği için eleştirmekten korkmuyor. Birkaç kere Facebook’un sigara bağımlılığına benzer bir bağımlılık olduğunu belirtti ve şirketin tütün şirketleri gibi düzenlenmesi gerektiğini söyledi.

Benioff, “Ulusal bir gizlilik yasasına ihtiyacımız var. Nereye doğru gittiğimizi bilmek için gizliliğimizi ve verilerimizi kilit altında tutmamız gerekiyor.” 

Benioff ayrıca, birçok genç halka açık teknoloji şirketi ve bir gün halka açılmayı umut eden eşsiz özel startuplar için sorun teşkil eden kurumsal yönetim (corporate governance) sorununu ele aldı. WeWork, kısmen kurucu Adam Neuman’ın kontrolü ne kadar elinde tuttuğuna dair yapılan eleştiriler sebebiyle geçtiğimiz günlerde halka arz planlarını erteledi.

Benioff, birçok startupın halka açılmak üzere çok uzun süre beklediğini düşünüyor. Kamu piyasalarının ise büyük hesaplaşmayı sağladığını belirtiyor. 

Etiketler