Yapıcı Geri Bildirimleri Hoş Karşılamak Üzere Beyninizi Nasıl Eğitebilirsiniz?

Çok yararlı olsa da sadece bazılarımız geri bildirim almaktan hoşlanır. Feedback (and Other Dirty Words)’ün yazarı M. Tamra Chandler, bunun nedeninin geri bildirimin önünde duran “negatif” kelimesi olduğunu söylüyor.

Chandler, “Çoğumuz geri bildirimlerin eleştiri olduğu hatta bazen kötü niyetli olduğu bir dünyada büyüyoruz.” diyor. “Birisi, bize geri bildirim vermesi gerektiğini söylediğinde hemen bu geri bildirimin kötü olacağını düşünüyoruz. Ve o kadar kötü olmasa bile abartıyoruz ve olduğundan daha büyük bir şey haline getiriyoruz.”

Chandler, insanların pozitif şekilde negatif olduğunu söylüyor. Beyinlerimiz, pozitife kıyasla negatif bilgiye ağırlık veriyor ve işliyor. Geri bildirime verdiğimiz doğal tepki ise savaş ya da kaç davranışını tetikleyen korku. 

Chandler, “İnsanlar sosyal varlıklar. Kendi değerimizi, ilişkilerimiz ve topluluğumuz ve kendimizi bu toplulukta görme şeklimiz aracılığıyla belirliyoruz.” diyor. “Teoride, geri bildirim, kendimizi algılama biçimizi tehdit ediyor. Bağlantılı hissediyoruz ve bu nedenle geri bildirim tehlikeymiş gibi hissettiriyor.”

Yanıt verme şeklimiz, beynimizin hangi bölümünün dinlediğine bağlı. Chandler, beynin iki “adresi” olduğunu söylüyor: bilge beyin ve sürüngen beyin.

“Korku sürüngen beyini tetikliyor ve sürüngen beyin mantıklı düşünmeyi engelliyor.” diyor. “Vücut sıcaklığı yükseliyor ve işitme duyunuz keskinleşiyor. Bu bir hayatta kalma içgüdüsü. Problem, bir kerede yalnızca bir yerde olabilirsiniz ve şu anda olmak istediğiniz kişi ile olduğunuz kişi arasında bir kopukluk olacak olması.”

Geri bildirimi verimli bir şekilde dinlemek için bilge beyninize geri dönmeniz gerekiyor ve bu, farkındalık teknikleri ile bedeninize geri dönmeniz anlamına geliyor. İşte o anda yapılacak dört şey:

1. Ayaklarınızı Hissedin

Chandler’a göre, ayaklarınızı yere yaslayın ve ayak parmaklarınızın yere değdini hissedin. Nasıl hissediyorlar? Birkaç kere nefes alıp verin ve bu süreçte bedeninizdeki hissi izlemeye devam edin.

2. Çevrenizi Dinleyin

Odağınızı, bilgisayar klavyesindeki tıklama sesleri, trafik veya dışarıdaki kuşların sesleri gibi çevrenizdeki seslere çevirin. Birkaç saniye boyunca yalnızca bu seslere odaklanın.

3. Parmak Uçlarınızı Sürtün

Parmak uçlarınızın sürtünme hissine odaklanın. Chandler, bunun genellikle başka biri fark etmeden yapılabildiğini söylüyor.

4. Kahve Veya Çay Fincanı Tutun 

Geri bildirim alacağınızı bildiğiniz bir toplantıya girmeden önce sıcak bir içecek alın. Bardağı elinizde tutun ve sıvının sıcaklığını hissedin.

Bilge Beyinde Olma Pratiği

O anda bilinçli olarak bilge beyninize geçmeye çalışabilirsiniz fakat her gün pratik yapmak bunu oldukça kolaylaştıracaktır. Farkındalık pratiği yapmanıza yardımcı olacak her türlü etkinlik işinize yarayabilir. Örneğin, işe hazırlanırken zihninizin dağılmasına izin vermek yerine, ne yaptığınıza odaklanın. Dişlerinizi fırçalarken, nasıl hissettiğinize dikkat edin. Duştayken suyu hissedin.

Chandler, sürüngen beyinden bilge beyine doğru geçiş yaptıkça nihayetinde beyninizin geri bildirimi algılayış biçimini değiştireceğinizi söylüyor.

“Küçük alışkanlıklar, beyninizde yollar oluşturur.” diyor. “Bahçedeki bir yol gibi, ne kadar çok yürürseniz yol o kadar belirgin olur. Bilge beyninizde olmak üzere ne kadar pratik yaparsanız, oraya geçiş yapmayı ve orada kalmayı o kadar kolaylaşlaştırırsınız.”

Chandler’a göre, geri bildirim aldığınız sırada bu zihniyette olursanız geri bildirimi daha az dramatik bir şekilde algılarsınız. “Savunma durumuna geçmek yerine konuşmayla bütünleşebilirsiniz.” diyor. “Bekleyen bir geri bildirim aldığınızda, tercüme etmenize ve anlamanıza yardımcı olacak sorular sorabilirsiniz. Büyümek istiyorsak, gelişmemize yardımcı olacak içgörülere ihtiyacımız var. Geri bildirim iyi bir şey olmalı.”

Etiketler