İpliksi Tıbbi Robot, Beyindeki Kan Pıhtılarını Tedavi Ediyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki Makine Mühendisliği Bölümü, beyindeki kan damarı hasarını tedavi etmek için bir robot (soft robot) geliştirdi. Bu kılavuz tel (guidewire), felç ve anevrizmalardan sonra gerçekleşen kalıcı beyin hasarı oranlarını azaltabilir.

İpliksi robot, nikel-titanyum alaşımından yapıldı ve mıknatıslar yerleştirilmiş mürekkeple kaplandı. Bir hidrojel kaplama, robotun geçişini hızlandırıyor ve çevresindeki dokuyu daha az tahriş ediyor.

Mevcut prosedürler cerrahların, floroskopi yardımı ile telleri manuel olarak bir damardan yaralı kan damarına yönlendirmesini gerektiriyor. Manyetikle kontrol edilen robotu kullanarak medikal ekipler radyasyona maruz kalınmalarını büyük ölçüde azaltıyor.

Cihazın gelişimi, lazer ışınları ve ilaç sağlama becerisi gibi özellikler eklemeye odaklanan araştırmacıların önderliğinde devam ediyor. Bilim insanları, yakın zamanda robotu canlı denekler üzerinde denemeyi planlıyor.

Baş araştırmacı Yoonho Kim, “Mevcut platformlar, manyetik bir alanı uygulamaya koyabilir ve floroskopi prosedürünü hastaya aynı anda uygulayabilir; bu süreçte doktor başka bir odada veya farklı bir şehirde manyetik alanı bir joystick ile kontrol ediyor olabilir.” dedi.

Fiziksel anlamda zorlu olan endovasküler prosedürü uygulayabilecek cerrah sayısı ile bu tür tedaviye ihtiyaç duyan insan sayısı arasında korkunç bir uyumsuzluk buluyor. Felç; AIDS, tüberküloz ve sıtmadan çok daha fazla ölüme sebep oluyor. Daha hızlı bir tedavi gerekiyor. Nano-teknoloji, dünyanın dört bir yanındaki hastalar için erişimi ve olumlu sonuçları büyük ölçüde geliştirme potansiyeline sahip.

Etiketler