Amazon, İntihara İlişkin Araştırma Yapan Müşterilere Yardım Sunacak

Amazon, sitedeki aramaların kullanıcılara kement ve potansiyel diğer zararlı ürünleri önermesi üzerine intihar konusunda sitede araştırma yapan müşterilere yardım hattı telefon numaraları sunmayı planlıyor.

Geçtiğimiz günlerde Amazon’un ABD’deki pazaryerinde “intihar” kelimesini aramak, kullanıcılara “intihar kitleri” ve kementleri gösteren bir web sayfasıyla sonuçlandı.

Hindistan web sitesinden elde edilen sonuçlar arasında uyku hapları, böcek ilaçları ve “Nasıl İntihar Edilir?” başlıklı bir kitap bulunuyordu.

Amazon’un genişleyen pazaryerini yönetmeye ilişkin zorluklarla karşı karşıya kalmasıyla birlikte büyük teknoloji şirketlerinin düzenleyici incelemeleri artmaya başladı. Pazaryerinde satıcılar yasak veya illegal ürünleri listelerken farklı bilgiler giriyor ve böylece tespit edilemiyorlar. 

Amazon, bunları öğrendikten sonra ilgili kitap ve kementleri siteden kaldırdı.

Web sitesine göre, şirket satıcıların intiharı teşvik eden veya yücelten ürünler satmasını yasaklıyor.

Geçen haftalarda yayınlanan bir Wall Street Journal haberi, Amazon’da bulunan 4.000’den fazla öğenin aldatıcı bir şekilde etiketlenmiş, ABD’deki ilgili kurumlarca yasaklanmış veya tehlikeli olarak tanımlanmış olduğunu tespit etti.

Google, Facebook ve Twitter halihazırda “intihar” terimini içeren kullanıcı aramalarına yanıt olarak yardım hattı numaraları yayınlıyor.

Sosyal medya platformları son aylarda şiddet içeren veya potansiyel olarak tehlikeli içeriği nasıl yönettikleri konusunda inceleniyor olsa da şimdiye kadar yapılan tartışmalar lider çevrimiçi perakendecisine çok az dokundu.

Amazon, bir ürünle ilgili endişesi olan müşterilerin ürünün ayrıntı sayfasının altındaki geri bildirim kutusuna tıklamasını teşvik ettiğini söyledi.

İntihar yardım hattı bilgisi, bazı ürünlerin ayrıntı sayfalarına eklenecek ve müşterileri ücretsiz ve gizli desteğin kimi kuruluşlar; örneğin, National Suicide Prevention Lifeline; tarafından sağlandığı konusunda bilgilendirecek.

İntihara ilişkin ifadeleri arayan müşteriler için mesaj önümüzdeki günlerde Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık’taki ilgili kitap ürünü ayrıntı sayfalarında görülebilir olacak.

Etiketler