Çin, Otonom ve Elektrikli Hava Taksilerini Deniyor

Otonom hava aracı (AAV) uzmanı EHang, Çin’in Guangzhou şehrinde bir drone taksi sistemi kuruyor. Havayolu servisi sistemi, çeşitli rotalarda insanları ve eşyaları taşımak için alçak rakımı ve akıllı hava araçlarını kullanıyor. Bu rotor tahrikli otonom hava araçları tamamen elektrikle çalışıyor.

EHang, binlerce otonom uçuş testi gerçekleştirdi ve hava aracı filosu arıza emniyetli, tam-yedekleme sistemi ile faaliyet gösteriyor. Bir aracın herhangi bir parçası arızalanırsa, drone karaya en yakın güvenli yeri buluyor. Güç bir şekilde azalırsa, ikinci güç sistemi uçuşu güvenle tamamlamak için devreye giriyor.

Şirket, tam kentsel hava mobilitesi için gereken altyapıyı geliştirmek ve inşa etmek için şehir yönetimi ile birlikte çalışıyor. Komut ve kontrol merkezi, gözetim ve acil durum desteği sağlıyor. Komut merkezi riskli hava şartları durumlarında uçuşları durduruyor.

Otonom hava araçlarının ağları şehirlerde trafik sıkışıklığını ve hava kirliliğini azaltabilir. Diğer yararlar arasında acil durumlarda kurtarma çalışmaları ve gerekli ilaçların uzaktan teslimatı yer alabilir. Ancak, maliyet ve güven konularıyla ilişkili nedenlerden dolayı bu araçların yaygın olarak benimsenmesine hala uzun yıllar var.

Etiketler