ABD’de Y Kuşağı Üyelerinin 5’te 1’inin Hiç Arkadaşı Yok

Sadece takipçileri var, arkadaşları yok.

Pazar araştırması şirketi YouGov tarafından yapılan yeni bir ankete göre, sosyal medya meraklısı Y kuşağı Amerika’nın en yalnız nesli.

18 yaş ve üstü 1.254 yetişkinin katıldığı ankete göre, Y kuşağının %27’sinin yakın arkadaşı yok, %25’inin “tanıdığı” yok ve %22’sinin hiç arkadaşı yok.

Bu, Baby Boomer kuşağının sadece %9’u ve hiç yakın arkadaşı olmadığını belirten X kuşağının %15’i ile karşılaştırılıyor.

X kuşağının %20’si ve Boomer’ların %15’i ile karşılaştırıldığında, 20’lerinde ve 30’larında olanların üçte biri, genellikle yalnız hissettiğini belirtti.

İyi tarafından baktığımızda Y kuşağının %49’u 1 ila 4 arasında yakın arkadaşı olduğunu söyledi ve %70’i en az bir yakın arkadaşı olduğunu belirtti. Ancak diğer istatistiklere göre, bu en yakın arkadaş muhtemelen tek arkadaşları oluyor.

Ayrıca, Y kuşağının %38’i son altı ay içerisinde yeni bir arkadaş edindiğini belirtti. Katılımcıların %87’sine göre, Amerikalıların genellikle arkadaş edinebildiği yer ise lise.

Gençlerdeki yüksek yalnızlık oranı, birçok insanın arkadaş bulmakta zorlanıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ankete göre, Amerikalıların üçte biri arkadaş edinmenin zor olduğunu düşünüyor. %53’e göre bunun nedeni utangaç olmaları. Diğer bir %27’ye göre ise bunun nedeni, arkadaşa ihtiyaç duymadıklarını hissetmeleri.

Anket, sayıların ötesinde yorumlarda bulunmamış olsa da yazarlar, sosyal medya ve düşük yaşam kalitesi arasında ilişki kuran Journal of Social and Clinical Psychology’de yayınlanan bir çalışmaya atıfta bulundu. Çalışmanın yazarı Melissa Hunt, “Önemli olan nokta şu; normalde olduğundan daha az sosyal medya kullanmanız, hem depresyon hem de yalnızlık oranında önemli azalmalara neden oluyor.” dedi.

Etiketler