Waymo, Kaliforniya’da Otonom Araçlarda Yolcu Taşımak İçin Onay Aldı

Alphabet’in otonom sürüş iştiraki olan Waymo, Kaliforniya Kamu Hizmetleri Komisyonu’ndan eyaletin Otonom Araç Yolcu Hizmeti (Autonomous Vehicle Passenger Service) deneme çalışmasına (pilot) katılma izni aldı.

Bu, Waymo’nun artık eyalet içinde otonom araçlarla yolcu taşıyabileceği anlamına geliyor. Bu izin, Waymo çalışanlarına araçları sürüşe çıkarma ve konukları Güney Körfezi bölgesinde gezdirme imkanı veriyor.

Fakat bu izin, sürüş için ücret alamamak ve arabada bir güvenlik sürücü olmasını zorunlu kılmak gibi kimi kısıtlamaları da içeriyor.

Waymo için bunun anlamı ise şöyle: Kaliforniya test izni, şirketi otonom araç alanındaki öncülüğüne ilişkin genişleme konusunda daha güçlü bir pozisyona sokuyor.

Mayıs ayında Waymo, otonom sürüşler için daha fazla tüketici erişimi sağlamak üzere Arizona’da Lyft ile ortaklık kurduğunu açıkladı. On tane Waymo otonom aracı, Lyft uygulaması aracılığıyla kullanıma sunuldu. Böylece Waymo, teknolojisini rakiplerinin önüne çıkardı. Ayrıca bu ortaklık Waymo’ya daha fazla sürüş deneyimi verisine erişme olanağı veriyor ve araç çağırma firmalarıyla potansiyel gelir paylaşma fırsatları sunuyor. Waymo’nun otonom araç çağırma hizmeti, Lyft ile ortaklığını daha fazla coğrafyaya genişletebilirse veya Lyft’i farklı araç çağırma firmalarıyla ortaklık kurmak için bir konsept kanıtı (PoC) olarak kullanırsa daha hızlı şekilde ölçeklenebilir.

Etiketler