Walmart’ın Amazon’dan Daha İyi Olduğu 7 Şey

Amazon, 1990’larda sahneye çıktığından bu yana sayısız fiziksel perakendeciye zorluklar yaşattı ve sektörde önemli bir mevcudiyet oluşturdu.

Ancak, Amazon’un hala tam olarak yenemediği – Amazon’un geçtiğimiz yıl sağladığı karı üçe katlayan Walmart dahil olmak üzere – birkaç rakibi mevcut.

Peki neden hala sektördeki en büyük oyuncu Walmart? Çünkü perakende uzmanlarına göre, Walmart bazı açılardan Amazon’dan daha iyi ve öyle olmaya devam edecek.

Danışmanlık şirketi Retail Doctor’ın CEO’su Bob Phibbs, “Walmart, müşterilerini tanıma ve çalışanların müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğundan emin olma konusunda oldukça iyi.” diyor.

Bu iki şirketi yakından incelediğimizde, Walmart’ın Amazon’dan daha iyi yaptığı birkaç şeyi ortaya koymanın mümkün olduğunu gördük.

Üyelik gerektirmeyen ücretsiz teslimat

Amazon Prime, yıllık teslimat maliyetlerinde milyonlarca insana tasarruf etme şansı sunuyor. Ayrıca üyelerine, film ve müzik erişimi gibi sayısız avantaj sağlıyor.

Fakat Prime üyeleri yıllık 119 dolar ödemek durumunda, bu nedenle çoğu insan bu hizmeti es geçiyor. Prime’ı kullananlar ise çevrimiçi yeterli ürün siparişi vermediğinden ya da müzik veya video hizmetlerini kullanmadığından dolayı avantajlardan tam anlamıyla yararlanamıyor. Walmart ise üyelik gerekmeksizin 35 doların üzerindeki çevrimiçi siparişlerde ücretsiz teslimat sunuyor. Ve aynı Prime gibi iki gün içinde teslimat hizmeti veriyor.

Nakitle ödeme imkanı

Gallup verilerine göre, Amerikalıların yaklaşık %30’unun kredi kartı yok.. Bununla birlikte, FDIC tarafından yapılan bir ankete göre, Amerikan hanelerinin %6,5’inin herhangi bir banka hesabı bulunmuyor.

Kredi kartı ve banka hesabı olanlar bile satın alımlarda nakit kullanmayı tercih edebiliyor. Bununla birlikte, nakit para ile çevrimiçi alışveriş yapmak mümkün değil. Hem Walmart hem de Amazon, yiyecek için kullanılan elektronik para transfer kartları dahil olmak üzere çeşitli ödeme tiplerini kabul ediyor fakat söz konusu nakit olduğunda Walmart öne geçiyor.

Ürünlere anında erişim imkanı

Amazon Prime oldukça kullanışlı. Eğer yoğun biriyseniz, iki gün içinde teslim edilecek bir ürün siparişi vermek herhangi bir mağazaya gidecek zaman bulmaktan daha kolay ve hızlı olabiliyor.

Ancak Walmart’ların çoğunun 7/24 açık olması (Christmas dışında), günün herhangi bir saatinde diş macunu, kravat, oyuncak araba veya süt alabileceğiniz anlamına geliyor.

WhizBang Retail Training’in kurucu ortağı Bob Negen, “Walmart’tan bir şey aldığınızda hemen eve götürebiliyorsunuz.” diyor.

İada Süreci

Amazon’un satın alma deneyimini çok daha kolay hale getirdiği doğru – birkaç tıklamayla köpek maması, bebek bezi veya tasarım ayakkabısı sahibi olabilirsiniz. Walmart’ın websitesinde gezinmek kolay fakat ödeme süreci Amazon’unki kadar basit değil.

Walmart’ın kolaylaştırdığı şey iade süreci. Ürünü çevrimiçi ya da mağazadan almış olmanız fark etmeksizin, ürünü iade etmek üzere Walmart’a getirebiliyorsunuz.

Phibbs, “Walmart iadelerin zor süreçler olduğunu biliyor ve bu nedenle, bu ihtiyaçlarınızı hızlıca gerçekleştirmeniz için müşteri hizmetleri alanını mağazanın en ön tarafına yerleştiriyor.” diyor. “Amazon’daki iade süreçleri müşteriler için en büyük zorluklardan biri.”

Daha iyi fiyatlar

Söz konusu fiyat olduğunda Walmart’ta fiyatların Amazon’dan daha düşük olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca Walmart fiyat karşılaştırma garantisi sunuyor: “Aynı, stokta bulunan bir ürünün çevrimiçi bir perakendecide daha düşük bir fiyat karşılığında satıldığını görürseniz, bize bildirin, eşleştirelim.”

Bu nedenle, fiyatlandırma açısından Walmart çoğu durumda Amazon’a eş veya Amazon’dan daha iyi olabiliyor.

İş yaratımı

Walmart, yaklaşık 2,2 milyon çalışan ile Amerika’daki en büyük özel işveren.

Amazon’da ise 556.000 kişi ya da bunun üç buçuk kat daha azı çalışıyor. Her ikisi de işgücünü kış tatili sezonunda geçici olarak genişletiyor ve her ikisi de geçmişte istihdam uygulamaları konusunda incelemeye maruz kaldı. Fakat sayılar söz konusu olduğunda, Walmart inkar edilemez bir biçimde büyük bir iş yaratıcısı. (Amazon ise ülkenin en büyük ikinci işvereni.)

Gerçek bir alışveriş deneyimi

Çevrimiçi alışveriş fiziksel mağazaya gitmekten çok daha kolay olsa da, şahsen alışveriş yapmanın eğlenceli bir şey olduğunu da göz önünde bulundurmak gerek.

Walmart oyunlarla, DVD’lerle ve daha fazlasıyla dolu indirimli ürün reyonlarına sahip ve böylece buralarda hangi hazineleri bulacağınızı asla bilemiyorsunuz. Koridorlar arasında ihtiyacınız olan bir ürünü ararken sevdiğiniz diğer ürünleri bulabiliyorsunuz.

Negen, “Walmart’ta kelimenin geleneksel anlamında alışveriş yapabiliyorsunuz.” diyor. “Koridorlarda dolaşabiliyor, markalara bakabiliyor ve alışverişi tam anlamıyla deneyimleyebiliyorsunuz. Birçok insan bunu seviyor – evden çıkmayı, çocuklardan uzaklaşıp kendilerine birkaç saat ayırmayı seviyorlar.” diyor.

Etiketler