Walmart, Ödeme Sıralarındaki Hırsızlığı Önlemek İçin Yapay Zeka ile Çalışan Kameraları Kullanıyor

Walmart, ürünlerin tarayıcıdan geçerken taranıp taranmadığını belirlemek için Missed Scan Detection adı verilen bilgisayar görüşü teknolojisini kullanarak ödeme kasalarını denetliyor. Bu teknoloji, son iki yıldır 1.000’den fazla mağazada uygulanıyor ve hem kasiyersiz ödemeleri hem de geleneksel kasiyerli ödemeleri denetliyor.

Sistem, ürünler kasada hareket ederken izleme yapan kameralarla çalışıyor. Taranmadan poşete giren bir ürün gibi olağan dışı bir aktivite meydana geldiğinde, ödeme görevlisine bildirim gidiyor. Missed Scan Detection, ABD’deki perakendecilere 2017 yılında 47 milyar dolara mal olmuş bir sorun olan hırsızlığı ve benzer kayıpları azaltmaya yardımcı olmak için tasarlandı.

Walmart, sistemin uygulanmaya başlamasından bu yana geçen iki yıl içinde hırsızlık, stok kaybı, dolandırıcılık ve tarama hata oranlarının düştüğünü söylüyor. Fakat şirket, bu oranların tam olarak ne olduğunu ve bu teknolojinin ne kadar para tasarrufu sağladığını belirtmedi.

Hem Walmart hem de Amazon mağazalarında yapay zeka ve bilgisayar görüşü teknolojilerine yatırım yapmış olsa da, yaklaşımları oldukça farklı. Amazon, yapay zekayı kasiyersiz mağaza deneyimi sunmak için kullanırken, Walmart teknolojiyi çalışanlarının verimliliğini artırma yolu olarak kullanıyor. Nisan ayında Walmart, çalışanların bölümleri ne zaman doldurmaları gerektiğini tam olarak bilmesi için envanteri canlı izleme amaçlı bilgisayar teknolojisini kullanan yapay zeka destekli bir mağaza açtı. Ayrıca Walmart, zemin temizliği konusunda yardımcı olması için robotlara yatırım yaptı.

Etiketler