Walmart’ın Yapay Zeka Tabanlı Mağaza Konsepti Şu Anda Halka Açık

Walmart, tam olarak konsepti kopyalamıyor olsa da Amazon’un yapay zeka ile desteklenen mağazalarının cevapsız kalmasına izin vermeyecek. Şirket, New York’ta halka açık bir konsept mağazası olan Intelligent Retail Lab’i tanıttı. Mağaza, Amazon Go’nun yaptığı gibi satın alma işlemleri için değil, çalışanların boş rafları ve alışveriş sepetlerinin olduğu bölümü yeniden stoklamasına yardımcı olmak için bilgisayar görüşü ve çok çeşitli kameralar kullanıyor. Walmart bunun anlamının çalışanlar için angaryayı en aza indirmek ve onları müşterilere yardımcı olmak gibi en iyi insanların yapabileceği işler için özgür kılmak anlamına geldiğini belirtiyor.

Walmart, mahremiyete ilişkin potansiyel endişelerin farkında ve mümkün olduğunca olan bitenlere dair açık olmaya kararlı. Kameralar ve hatta veri merkezi açık bir şekilde sergilenirken, eğitim kioskları ve Karşılama Merkezi soruları cevaplamak için mağazanın dört bir köşesinde bulunuyor. Hatta yoldan geçenlerin davranışlarını taklit eden etkileşimli bir ekran aracılığıyla teknolojiyi insanlaştırmaya çalışan Walmart, verileri yalnızca bir haftadan kısa bir süre için sakladığını, böylece ne kadar anonim olursa olsun kalıcı bir alışveriş etkinliği kaydı olmayacağını söylüyor.

Walmart mağazalarına robot yerleştirme noktasına geldiğinde, şirketin uzun vadede çalışanların sayısını gerçekten koruyup korumayacağı tartışmaya açık bir konu. Ancak şu kesin ki yapay zekayı daha geniş bir alana yayması için şirketin üzerinde büyük bir baskı var. Amazon’un kasiyersiz (checkout-free) teknolojisini büyük ölçekli mağaza formatlarında test ettiği düşünülüyor. Walmart adım atmazsa, Amazon’un dikişsiz (seamless) bir deneyim vaadine kapılabilecek müşterileri kaybetme riskini alacak gibi görünüyor.

Etiketler