Çin’deki Uzak Bölge Temiz Enerji Rekoru Kırmaya Çalışıyor

Yangtze ve Yellow nehirlerinin kaynaklarına ev sahipliği yapan seyrek nüfuslu bir Çin eyaleti, temiz enerji kullanımı için tüm ülkeye bir test yatağı olarak hizmet edecek yeni bir rekor kırmaya çalışıyor.

State Grid Qinghai Electric Power Co.’nun açıklamasına göre, Qinghai kuzeybatı eyaleti 9 Haziran’dan başlayarak 15 günlük bir süre boyunca yaklaşık 6 milyonluk nüfusu için hidroelektrik enerji dahil olmak üzere sadece yenilenebilir kaynaklarla üretilen elektriği kullanmayı amaçlıyor. Bu, geçtiğimiz yıl kırılmış 9 gün rekorunu geride bırakacak.

Genel müdür Qi Taiyuan yaptığı açıklamada, “Eyalet şebekeleri daha da genişletildi ve güçlendirildi.” dedi. Bu adım “Qinghai’de yeni bir enerji dönüşümü örneği yaratacak.”

Çin, kömüre bağlılığı azaltırken yenilenebilir enerji tüketimini artırmaya çalışıyor. Önlemler arasında temiz enerji kullanımı için zorunlu hedeflerin belirlenmesi ve güneş ve rüzgar enerjisi israfının azaltılması bulunuyor. Ulusal Enerji İdaresi’ne (National Energy Administration) göre, Qinghai’nin geçen yıl temiz enerji kullanımı bir önceki yıla göre %13 artarak toplam enerji tüketiminin %78’ine ulaştı.

‘Ekstrem Koşullar’

Pekin’deki Evenbright Sun Hung Kai Co.’da bir analist olan Tian Miao, Qinghai hareketinin bir “stres testi gibi” olduğunu söylüyor. “Güneş ve rüzgar enerjisi kullanımındaki bir artışın ekstrem şartlar altında şebekeleri nasıl etkileyeceğini ve neler yapılabileceğini görmek istiyor.”

Şirket, dönem boyunca elektrik kullanımındaki maksimum noktaları düzeltmeye yardımcı olmak için enerji depolamasından yararlanacağını söyledi. Ayrıca, eyaletteki temiz enerji gelişimini değerlendirmek için bir yeşil enerji endeksi tanıttı.

BloombergNEF’te Çin araştırma lideri olan Kou Nannan, “Uzun bir süre fosil yakıt olmadan yapıp yapamayacaklarını görmek için yapılan bir girişim.” dedi. Qinghai, hava durumu tahminlerine ve elektrik talebi ve arzına ilişkin tarihsel verilere dayanarak test için bu zamanı seçti.

Etiketler