Karbon Açısından Nötr Olan (Karbonsuz) Futbol Kulübü Tamamen Ahşap Bir Stadyum Geliştiriyor

İngiltere’nin Forest Green Rovers Football Club’ı dünyanın ilk vegan ve karbon açısından nötr futbol kulübü oldu. Şimdi, Stroud’un yakında gelecek Eko Park’ının en önemli parçası olacak tamamen ahşaptan oluşan yeni bir stadyum inşa etmeyi planlıyor.

Kulübün her tarafı yeşil enerji şirketi Ecotricity ve stadyumun kendi güneş panelleri tarafından sağlanan %100 sürdürülebilir enerji ile çalışıyor. Ecotricity, takımın sahibi Dale Vince tarafından kuruldu.

Futbol sahası organik ve kulübün saha görevlisine güncellemeleri ileten güneş enerjili çim biçme robotu (mow-bot) tarafından biçiliyor. Toplanan yağmur suyu ise sahayı suluyor. Club tarafından sunulan tüm yiyecekler oyuncular, personel ve hayranlar için vegan şekilde hazırlanıyor.

2018’de Birleşmiş Milletler kulübün karbon açısından nötr olduğunu onayladı ve kulübü bu onura layık dünyanın ilk spor takımı olarak nitelendirdi. Bu yıl Vince, Rovers ödüllü vegan menülerini daha geniş bir kitleye taşıyan Little Green Devils yiyecek hizmetini başlattı.

Spor, yeniliklerle dolu bir endüstri. Sporcular yeteneklerinin sınırlarını zorlarken, materyaller ve fizik bilimler de onları takip ediyor. Sporcuların giydiği kıyafetlerden, taraftarların takımları ile etkileşim şekline kadar teknoloji gelişim ve etkileşim için yeni yollar sağlıyor.

Etiketler