Bill Gates, 25 Yaşında Asla Sormayacağı 4 Soruyu Şimdi Sorduğunu Söylüyor

Bill Gates şu an 63 yaşında. “Her masaya ve her eve bir bilgisayar” getirmek için Microsoft’u kurduğunda olduğu insanın tamamen geçmişte kaldığını düşünüyor.

Gates, yaşam kalitesini değerlendirmek için kendisine -gençken sorulması gereken- birkaç soru soruyor.

25 yaşındaki Gates için önemli olan tek soru, işteki sene sonu başarısını değerlendirmek ile ilgiliydi: Microsoft yazılımı, kişisel-bilgisayar rüyasını gerçekleştiriyor mu?

Gates Notes’taki 2018 tarihli blog yazısında Gates, çalışmalarının kalitesini hala değerlendirdiğini fakat şu an sorduğu soruların 20’li yaşlarda sorduğu sorulardan farklı olduğunu belirtti. Peki o sorular neler?

  1. Aileme yeterince zaman ayırdım mı?
  2. Yeterince yeni şey öğrendim mi?
  3. Yeni arkadaşlıklar geliştirdim mi ve eski arkadaşlıklarımı derinleştirdim mi?

Gates, 25 yaşındaki Gates’in bu sorulara güleceğini fakat 63 yaşında bu soruların çok daha anlamlı olduğunu söylüyor.

Bir de Gates’in arkadaşı ve akıl hocası olan Warren Buffett’in izniyle şu soruyu soruyor:  “Değer verdiğin insalar seni seviyor mu?”

Gates, Buffett’ın kendi başarı ölçütünün bu olduğunu söylüyor.

Yaşam kalitenizi değerlendirin

Her yılın sonunda; çalışma, gelir veya iş performansının ölçülmesi başarımızın değerlendirilmesi için kesinlikle önemli. Fakat gerçekte kaçımız oturup kişisel yaşamlarımızın kalitesine dair düşünüyoruz?

Bill Gates ve Warren Buffett’in yoluna göre, bunun bir adım ötesi, diğer insanların hayatlarını yaşam kalitesi ölçütünde önemi olan şekilde etkilemek için ne yapabiliriz sorusunu sormak. Elbette biz milyarder olmadığımız için kendi ailelerimizden, arkadaşlarımızdan, işimizden (eğer bir lider rolündeyseniz) ve yerel topluluklardan başlamamız gerekiyor. Kendi etki alanımızda insanların hayatlarını daha iyi bir hale getirmek için ne yapıyoruz?

Buffett, bu prensibi gerçekten iyi biliyor. Bir keresinde Georgia Tech’teki bir grup öğrenciye kendi başarı tanımını şöyle anlatmıştı:

Benim yaşıma geldiğinde, hayattaki başarınızı gerçekten sizi sevmesini istediğiniz insanların kaçının sizi gerçekten sevdiğini ölçerek değerlendireceksiniz. Bu, hayatınızı nasıl yaşadığınızın nihai testidir. Sevgiyi satın alamazsınız. Sevilmenin tek yolu sevilebilir biri olmaktır. Ne kadar çok severseniz o kadar çok sevilirsiniz.

Dünyanın en zengin üçüncü insanı olan Buffett, hayırseverliğe olan bağlılıyla öğütlediği hayatı yaşıyor ve bu şekilde dünyanın en zengin insanlarını varlıklarının büyük bir kısmını hayırsever sebeplerle bağışlamaya davet ediyor.

Gates, sağlık hizmetlerini iyileştirmek, hastalıklarla savaşmak, yoksulluğu azaltmak ve ABD’deki eğitim fırsatlarını genişletmek üzere milyarlar bağışlama sözünü veren Bill ve Melinda Gates Vakfı aracılığıyla “sevgisini veriyor”.

Etiketler