Değerinizi %50 Oranında Artırmak Mı İstiyorsunuz? Warren Buffett, Bu Bir Beceriyi Geliştirmenin Bunu Yapmanın En Kolay Yolu Olduğunu Söylüyor

Warren Buffett, eski EF Hutton reklamına benziyor – konuştuğunda insanlar dinliyor. İnsanlar dinliyor çünkü oldukça iyi konuşuyor ve yazıyor.

Geçtiğimiz günlerde, genç bir girişimci, 21-22 yaşlarında yeni mezun olmuş biri için tavsiyede bulunmasını istedi. Buffet ise şöyle yanıtladı:

“Kendine yatırım yap. Şu andakinden %50 daha fazla değer etmenin kolay bir yolu, iletişim becerilerini güçlendirmektir. İletişim konusunda kötü olmak, karanlıkta bir kıza göz kırpmak gibidir. Hiçbir şey olmaz. Dünyadaki en zeki insan olabilirsin fakat bunu aktarabilmen gerekiyor.”

25 yıllık kurumsal hayat tecrübemde, en iyi performansı gösteren ve en hızlı yükselen liderler arasında gördüğüm en yaygın özellik şüphesiz ki üstün iletişim becerilerine sahip olmalarıydı.

Buffett, lisans ve yüksek lisans diplomalarını bile ofis duvarlarına asmadığını söyledi; ancak Dale Carneige iletişim kursunu tamamlayarak edindiği sertifikayı asıyor – çünkü bu kurs hayatını değiştirdi. Buffet, iletişim becerilerini geliştirmeye başlamadan öncesine dair, “Lisedeyken ve üniversitedeyken topluluğa konuşmaktan korkuyordum. Yapamıyordum. Kusmak gibi şeylerden bahsediyorum. ” dedi.

Peki, hızla yükselen, kusmayan liderler grubuna nasıl dahil olabiliriz?

Bir kursa kaydolmaya hazır değilseniz, şu anda başlamanıza yardımcı olacak iki etkili yol var:

Mantranızı “net ve öz” hale getirin.

İlk kitabım Make It Matter için araştırma yaparken 1.000’den fazla yöneticinin dahil olduğu bir anket, iletişime ilişkin 1 numaralı sorunun netlik ve açıklık eksikliği olduğunu ortaya koydu. İletişiminizi keskinleştirmenize yardımcı olacak bazı şeyler öneriyorum:

Düşünmeyle başlayın, konuşmayla değil. “Yüksek sesle düşünmek” açık ve öz olmanın düşmanıdır.

Hızlıca anafikri belirleyin. Kaybolmayın, yoksa dinleyicileriniz anlatmak istediğiniz şeyin ne olduğunu kaçırabilir.

Ayrıntıları dikkatlice ekleyin. Fazla açıklama yapmayın. Gerektiği kadar içerik sağlayın.

Dinleyicilerle bağlantı kurun. Konuştuğunuz kişiler ve nedeni hakkında iyice düşünün ve yaklaşımızı buna göre ayarlayın.

Hazırlanın. “Kanatlandırmak” ve açıklık, yılan ve gelincik gibidir; birbirlerinin azılı düşmanlarıdır.

Söz kullanmayan bir ninja olun.

İletişimimizin çoğu sözsüzdür. Sözsüz iletişime uyum sağlamak çok önemlidir. Ben bu hatırlatıcıyı, sözlü olmayan işaretleri akılda tutmak için kullanıyorum.

Yüz ifadeleri – bunları izleyin.

Göz teması – sürdürün (korkunç olmadan).

Mesafe – diğerleriyle aranızdaki mesafeyi makul tutun.

Tonlar – Birinin sesindeki tonları dikkatlice dinleyin.

Dışavurumcu hareketler – yumruk vurma ve heyecanla parmak sallama gibi ifadelere dikkat edin.

Gerçek zihin çerçevesi – duruştan anlaşılır.

İster değerinizi artırmayı hedefleyin ister sadece bağlantı kurabilirliğinizi geliştirmek isteyin; 2019 yılı iletişim becerilerinizi bir üst seviyeye çıkardığınız yıl olsun. Belki ofis duvarlarınıza sertifikalar ekleyebilirsiniz.

Bu yazı Scott Mautz tarafından yazılmış ve DigitalTalks ekibi tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. 

Etiketler