Amazon, Dash Button’un Satışını Durduruyor

Amazon, 2015’te Dash Button adlı ürününü duyurmuştu. Her marka ve ürün için ayrı olan Dash butonları 5 dolara satılıyor ve evde kullanılan yiyecek, içecek, temizlik malzemesi gibi ürünlerin yeniden sipariş edilebilmesini sağlıyor.

Amazon’un geçtiğimiz hafta itibarıyla ürünün satışının durdurması Dash kullanıcılarını hayal kırıklığına uğratacak. Dash butonları bundan sonra Amazon’un internet sitesi, uygulamalar gibi dijital aracılar aracılığıyla ve akıllı cihazların içine yerleştirilmiş olarak hizmet verecek. Ancak fiziksel Dash butonu artık kullanılmayacak. Dash butonuyla ilgili yapılan resmi açıklama şöyle:

“Dash programının başlangıcından beri alışveriş deneyimini müşterilerimiz için pratik ve kolay hale getirmeye çalıştık. Dash Replenishment ile müşterilerimizin stoklama konusunda düşünmelerine gerek kalmasın diye temel gereksinimleri otomatik olarak yeniden sipariş edebilen yüzlerce cihaz piyasaya sürdük. İnternet sitesi üzerinden, Amazon App, Echo Show gibi ekranlı cihazlar veya üçüncü parti cihazlar aracılığıyla kullanılabilecek sanal Dash Button’u tanıttık. Aynı zamanda, elleri kullanmadan alışveriş deneyimi sağlayan Alexa Shopping ve kullanıcıların en sevdikleri ürünleri her ay otomatik olarak almalarını sağlayan Subscribe & Save gibi uygulamaların giderek daha fazla kullanıldığını fark ettik. Tüm bunları göz önünde bulundurduk ve Dash programının odağını değiştirmeye karar verdik: 28 Şubat itibariyle, Dash Button cihazları Amazon’da satılmayacak. Halihazırda fiziksel Dash Button’u kullananlar cihazı kullanmaya devam edebilecek. Dash Replenishment ürünlerini artırmak ve sanal Dash Button’un kullanılabilirliğini genişletmek gibi hamlelerle kullanıcılarımızın alışveriş ihtiyaçlarını desteklemeye devam etmek için sabırsızlanıyoruz.”

Fiziksel cihazı severek kullananlar için iyi haber, sahip olunan butonların Amazon tarafından desteklenecek ve kullanılmaya devam edilebilecek olması. Ancak bu kullanıcıların da cihaz bozulduğu veya kırıldığı takdirde sanal dünyada aramıza katılmaları gerekecek.

Etiketler