Nanouydular, Çiftçilerin Akıllı Telefonlar Aracılığıyla Su Seviyelerini İzlemesine Olanak Tanıyacak

Avustralya merkezli teknoloji startupı Myriota, küçük uydularının çiftçilere su kaynaklarına ilişkin gerçek zamanlı bilgi sağlayacağını duyurdu. Şirket, bu teknoloji sayesinde Avustralya’daki çiftçilerin cep telefonları üzerinden su kullanımı ve tedariğini izleyebileceğini söylüyor. Bu, şirketin düşük yörünge sistemini ilk ticari kullanımı. Ekmek boyutundaki uydular (nanouydular olarak biliniyor) web bağlantılı cihazlardan veri topluyor.

Nesnelerin İnterneti (IoT) bağlantısını kullanan akıllı sensörler, uydulara veri gönderiyor. Uydular bilgileri topluyor, analiz ediyor ve ihtiyaçlarını baz alarak kullanıcılara geri gönderiyor.

Myriota, bu hizmeti sunmak için Davey Water Products ile ortaklık kurdu. Bu yılın ikinci yarısınında ise ticari olarak satışa sunulacak.

Myriota, bu teknoloji sayesinde IoT erişiminin, gerçek zamanlı olarak küçük miktarlarda spesifik verilere ihtiyaç duyan müşteriler için uygun fiyatlı olduğunu söylüyor. Şirket, ticari tekliflerini 2019 yılında genişletmeyi planlıyor. Myriota, A serisi finansman turunda 15 milyon dolar yatırım topladı.

Myriota’nın çiftçi odaklı hizmeti, IoT verilerine ilişkin en temel sorunlardan birini ele alıyor: nasıl kullanılacağı. Dünyanın dört bir yanındaki şirketler ve hükümetler IoT sistemlerini kullanıyor. Statista, 2018 yılında 23 milyar cihazın IoT’a bağlandığını bildirdi. Bu çok fazla verinin üretilmesi anlamına geliyor. Bunu işlemek ve analiz etmek ise zor. Şimdi IoT sağlayıcıları müşterilerin spesifik veri kümelerine erişimi için yollar tasarlıyorlar. Bu, çiftçiler ve girişimciler gibi kişilerin bu verilerden en iyi şekilde yararlanmasını kolaylaştırmalı.

Etiketler