Huawei, Çin’de Apple’ı Ezip Geçiyor ve Bu Kısmen ABD’nin Suçu

Huawei’nin akıllı telefonları Çin’de Apple’ı saf dışı bırakıyor.

Ülkenin genel akıllı telefon pazarı küçülüyor olsa da, Çinli teknoloji şirketinin cihazlarına olan talep oldukça fazla. Huawei’nin Çin satışları, 2018’in son çeyreğinde %20’den fazla yükseldi ve uzmanlara göre bu kısmen ABD hükümetinin şirkete karşı başlattığı global kampanyadan kaynaklanıyor.

Araştırma şirketi IHS Markit’te analist olan Jusy Hong, “ABD ile Çin arasındaki gerilim, Çinli tüketicilerin vatan sevgisini tetikledi.” dedi.

Hong, kimi Çinli şirketlerin geçtiğimiz yıl çalışanlarını Huawei telefonlarını almaları için teşvik ettiğini belirtti. Bu adımlar, şirketin baş finans sorumlusunun (CFO) Aralık ayında ABD’nin isteği üzerine Kanada’da tutuklanmasından sonra destek amaçlı atıldı.

ABD, diğer ülkeleri Huawei ürünlerini 5G kablosuz ağların dışında bırakmaya ikna etmeye çalışıyor ve Huawei’ye karşı suç duyurusunda bulunuyor olsa da Huawei’nin yükselen satışları, işlerinin büyük bir kısmının gelişmeye devam ettiğini gösteriyor. Şirket, gelecek yıla kadar dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olarak Samsung’u geçmeyi planlıyor.

Araştırma şirketleri Canalys ve IDC’ye göre, Huawei 2018 yılının son üç ayında Çin’de 30 milyon telefon sattı. (Neredeyse Apple’dan üç kat daha fazla.) Apple’ın satışları ise yaklaşık olarak %20 oranında düştü.

Çin’in Yavaşlayan Akıllı Telefon Pazarı

Kült Statüsü

Huawei’nin dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin’deki başarısı jeopolitikten daha fazlası.

Analistlere göre, Çinli tüketicilerin son teknoloji telefonları sevmesinin nedeni harika kameraları ve son çıkan iPhone’lardan daha ucuz olmaları. Daha ucuz bir telefon yelpazesi sunarak Huawei daha büyük bir pazarı hedefleyebiliyor.

Ayrıca Huawei, rakip Çinli akıllı telefon ve telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan ZTE’de yaşanan sıkıntılardan faydalandı. ABD, geçtiğimiz yıl ABD’nin şirketin İran yaptırımlarını ihlal etmesine ilişkin iddialarını yatıştıran bir anlaşmanın şartlarını yerine getirmemesinin cezası olarak aylarca ZTE’nin önemli Amerikan parçaları satın almasını yasakladı.

Hong, ZTE’nin akıllı telefon satışlarının geçtiğimiz yıl neredeyse yarıya düştüğünü ve bu hacmin çoğunlukla Huawei’ye gittiğini söyledi.

Diğer iki Çinli rakip Oppo ve Vivo’nun satışları ise geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde %10’dan daha az bir artış gösterdi. Bununla birlikte, Canalys’e göre Hindistan ve Avrupa’da hızlı bir şekilde büyüyen bir diğer Çin markası Xiaomi satışlarında %28’lik bir düşüş yaşadı.

Çin’deki En Büyük Akıllı Telefon Üreticileri

Canalys’in analisti Nicole Peng’e göre Huawei ve kurucusu Ren Zhengfei Çin’deki kült statüsünün keyfini sürüyor.

Peng, birçok Çinli’nin, şirketini birkaç bin dolarla başlatıp 100 milyar dolarlık bir dev haline getiren Ren’i “saygın bir kişi olarak” gördüğünü söyledi. Bu saygı Huawei markasına da yansıyor.

ABD’nin Ateşi Altında

Öte yandan, Huawei’nin uluslararası ünü zarar görüyor.

ABD’nin öncülüğünde Huawei’ye karşı başlatılan bir kampanyanın sonucunda, artan sayıda ülke, önümüzdeki yıllarda süper hızlı kablosuz internet sağlamayı amaçlayan 5G ağların yapımında Huawei’nin telekomünikasyon ekipmanlarına yönelik potansiyel kısıtlamalar uygulamayı düşünüyor.

Washington, halka açık bir kanıt sunmasa da Çinli devletin Huawei ekipmanını diğer uluslara casusluk yapmak için kullanabileceğini söylüyor. Huawei ise ürünlerinin herhangi bir ulusal güvenlik riski yaratmadığını iddia ediyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda, geçtiğimiz yıl şirketin 5G ağları için ekipman sunmasını engelledi.

Huawei’ye göre ise bunlar, teknolojiye ilişkin meşru endişelerden ziyade ideolojik ve jeopolitik düşüncelere dayanan “sorumsuz kararlar”.

ABD Adalet Bakanlığı, Huawei’yi İran’a uygulanan yaptırımları ihlal etmekle ve T-Mobile’ın teknolojisini çalmakla suçladı. Yetkililer, CFO Meng Wanzhou’nun Kanada’dan iadesini istiyor.

Huawei ve Meng, herhangi bir görevi kötüye kullanımın söz konusu olmadığını iddia ediyor.

Etiketler