Bu 3 Çöp Kutusu Tasarımı New York’un Caddelerini Devralmak İçin Yarışıyor

Çöp, New Yorklular için sürekli bir sorundur. Ancak New York şehri, 2030’a kadar çöpleri atık depolama alanlarına göndermeyi tamamen bırakmayı hedefliyor. Bu, bu kadar büyük bir şehir için iddialı bir hedef ve temizlik departmanının bu girişimi desteklemek için alışılmışın oldukça dışında bir planı var.

Ajans, kentsel mekanının belirgin bir parçası olan yeşil telli 23.000 adet kamusal çöp kutusunu yeniden tasarlamak için proje teklif çağrısında bulundu. Şehir, bu çöp kutularının şehrin sürdürülebilirliğe olan bağlılığını yansıtacağını, hatta belki de daha fazla insanın çöplerini çöp kutularına atmalarını sağlayabileceğini umuyor. Bunun yanında, yeni tasarımların bazıları kolayca bir geri dönüşüm kutusuna dönüşerek farklı kullanımlara olanak sağlıyor.

 

Şehir eski çöp kutularının yerini alabilecek üç finalisti açıkladı: Group Project, IonDesign GmbH Berlin ve Smart Design. Çevreye duyarlı ve temizlik işçilerinin hayatlarını kolaylaştıracak ergonomik bir tasarım hedefiyle yola çıkan konseptlerin hepsi birkaç tasarım farklılığı dışında tıpatıp çöp kutularına benziyor. Group Project’in yarattığı metal iskeletin içinde plastik bir gövde bulunan çöp kutusu, temizlik işçilerinin çöpü daha kolay çıkarabilmesi için tasarlandı. Çöp kutusunun üstü, tasarımın hem çöp kutusunu hem de geri dönüşüm kutusunu bir arada bulundurabilmesi için ayarlanabiliyor. IonDesign’in konsepti şu anda kullanılan çöp kutularının tel kafes görünümünü sürdürüyor, ancak aşağı doğru indikçe çarpıcı bir şekilde sivrileşiyor. Tasarımcılar, bu huni biçiminin temizlik işçileri çöpü boşaltırken daha verimli olacağını söylüyor. Smart Design’ın teklifindeki bükülmüş metal borular New York metrosundan ilham aldı, bunun yanında bu tasarım kutuyu üstünden kavramak için uygun bir alan yaratıyor. Çöp kutularının tamamı geri dönüştürülmüş çelik parçalarından yapıldı ve New Yorklulara önlerindeki kutunun çöp için ya da geri dönüşüm amaçlı kullanıldığını bildiren özelleştirilebilir bir kapağı var.

Şimdi, her şirket 12 adet prototip yaratmak için şehirle birlikte çalışacak, bu prototipler 2019’un yaz ayları boyunca mahallelerde test edilecek. Böylece çöp kutularının New York sokaklarındaki hayata dayanıp dayanamadığını görecekler.

Etiketler