Etkili Bir LinkedIn Ağı Nasıl Yaratılır ve Sürdürülür?

Doğru bağlantıların bir sonraki işinizi bulmakta ya da bir kariyeri hareketlendirmekte büyük farklar yaratabileceği bir sır değil. Güçlü bir LinkedIn ağına sahip olmak ve bağlantılarınızla angaje olmak kariyeriniz boyunca paha biçilmez bir kaynak olabilir.

LinkedIn ağınızı zenginleştimek için birkaç öneri:

Başlangıçtan itibaren ağınızı dikkatlice genişletin

Tanıdığınız ya da güvendiğiniz insanalarla bağlantı kurarak başlayın – bunlara o zamanda içinde bulunduğunuz çalışma alanının dışındaki kişiler de dahil. Ağınız kişisel olarak tanıdığınız kişilerle dolu, gerçek ve güvenilir olursa her bir bağlantı gerek iş önerisi, tanıştırma gerekse Kariyer Tavsiyesiyle (Career Advice) profesyonel hayatınıza katkıda bulunabilir. Şirketiniz, okulunuz, endüstriniz gibi topluluklarla ya da sizinle aynı profesyonel çıkarları paylaşan kişilerle bağlantılar kurmaya odaklanın.

LinkedIn üzerinden bağlantı kurduğunuzda, genellikle bağlantılarınızın bağlantılarını görebilirsiniz ve bu da kariyerinize yardımcı olabilecek yeni insanlarla tanışmanız için bir kapı açabilir. Bağlantılarınızın sizi biriyle tanıştırmasını istemek dijital ağınızı genişletmek için harika bir yol olabilir. Sıcak bir tanışma çok yararlı olabilir.

Niteliği nicelikten üstün tutun

LinkedIn ağınız bir sayı oyunu değil, profesyonel bir işe alımcı değilseniz büyük bağlantı sayıları size kesin olarak fayda sağlamayabilir. Tüm bağlantılarınız ağınıza, ağınız da bağlantılarınıza değer katmalı. Aslında tanımadığınız bir kişiyle bağlantı kurmayı düşünüyorsanız, bunun yerine kişiyi takip de edebilirsiniz. Birini takip ettiğinizde de paylaştıkları tüm postları görebilirsiniz.

Tanımadığınız kişilerden ya da bağlantı kurmak istemediğiniz kişilerden davetler mi alıyorsunuz? Hiç sorun değil. Basitçe görmezden gele basabilirsiniz ve size davet gönderen kişiye bildirim gitmez. Kabul etmekte kararsızsanız daveti gönderen kişiye neden davet gönderdiğini öğrenmek ve daha fazla bilgi edinebilmek için için davetleri yönet sayfası aracılığıyla mesaj gönderebilirsiniz.

Ağınızı besleyin

Bağlantıların iki yönlü işlediğini unutmayın. Yardımcı, müsait bir bağlantı olmak güçlü bir ağınızın olduğundan ve paylaşılan bir profesyonel zenginleşme hissi verir.

  • Diğer kişiler için müsait olun ve iş arkadaşlarınız ve danışmanlarınızla düzenli konuşmalar yürütün. LinkedIn’de bunu yapmak için birkaç yol var: Kariyer Tavsiyesi özelliği aracılığıyla vermeye ve almaya açık olabilirsiniz ya da ana sayfanızdaki konuşmalara katılabilirsiniz.
  • Kendi içeriğinizi (video, makale ya da yazı) paylaşın ya da diğer insanların paylaştıklarına yorum yapın. Bu bireysel uzmanlığınızı paylaşırken sizinle aynı ilgi alanlarını paylaşan kişilerle konuşma başlatmak için bir diğer iyi yoldur. Aynı zamanda, örneğin serbest çalışan bir tasarımcı arıyorsanız ya da sorun yaşadığınız bir yazılım aracı hakkında sorunuz olduğunda, ağınızdaki kişilerden yardım istemek için de postları kullanabilirsiniz.
  • Alanınızdaki bir kişiyle kahve içmek için iletişime geçin. Konuşmanın nerelere gidebileceğini asla bilemezsiniz.

Ağınızı ilgi alanınızla alakalı tutun

Bazı kariyer hamleleri yaptınız ve LinkedIn’e ilk katıldığınızda bağlantıya geçtiğiniz insanlar artık ağınıza değer sağlamıyor olabilir. Belki de ağınızı genişletmek konusunda çok hevesliydiniz ve tanımadğınız ve tanıştığınızı hatırlamadığınız çok fazla kişiyi kabul ettiniz. Bunlar tanıdık geliyorsa, ağınızı gözden geçirme ve profesyonel anlamda alakalı olmayan kişileri bağlantılarınızdan çıkarma zamanı gelmiş olabilir.

Bir kişiyi bağlantıdan kaldırmak için: Ağım simgesine tıklatarak tüm bağlantılarınızı görebilirsiniz. Kaldırmak istediğiniz kişinin yanındaki Daha Fazla simgesine (ya da mobilden işlem yapacaksanız “…” simgesine) tıklayın ve “Bağlantıyı kaldır”a basın. Bağlantıyı kaldır açılır penceresinden Kaldır’ı tıklayın.

Kaldırdığınız bağlantılara bildirim gitmeyecektir, yalnızca sizi aradıklarında artık bağlantıda olmadığınızı anlayacaklar. Bu, bu kişiyle olan ilişkinize bağlı olarak, garip bir konuşmaya yol açabilir. Bu kişiyle bağlantınızı sürdürmek istiyorsanız ama paylaştıklarını ana sayfanızda görmek istemiyorsanız bir diğer seçenek, bu kişileri takipten çıkarmaktır.

Doğru ağa sahip olmak ana sayfanızın, size mesaj gönderen kişilerin ve paylaştığınız içeriğe ulaşan kişilerin niteliğini artıracak ve alanınızla alakalı olmasını sağlayacaktır. Unutmayın, siz ve ağınız profesyonel bir yolculuktasınız; ağınızın güçlü olduğu kadar ilerleyebilirsiniz.

Etiketler