Çin Yüz Tanıma Sistemi, Otobüsün Üzerinde Yer Alan Reklamı İhlal Yapan Yaya Zannetti

Çin’in yüz tanıma sistemleri, hırsızlardan ihlal yapan yayalara kadar her türde suçluyu yakalamak için kullanılıyor. Bu hafta, bir yüz tanıma kamerası ünlü bir kadını bir kavşağı geçerken yakaladı ve sonrasında ışık ihlali yaptığı iddiasıyla ayıpladı. Fakat kadın fiziksel olarak orada değildi.

Bu olay, Şangay’ın Güneyindeki Zhejiang eyaletinde gerçekleşti. Çin’in en iyi klima şirketinin başkanı olan Dong Mingzhu’nun yüzü, kameralar tarafından yakalanan ihlal yapan yayaların listelendiği halka açık bir ekranda gösterildi. Mingzhu’nun fotoğrafının yanında, yasayı çiğnediği yazıyordu. Ayrıca, kimlik numarası ve ismi de yazıyordu fakat soyadı “Ju” olarak geçiyordu.

Ancak kameranın gerçekte gördüğü şey, bir otobüsün yan tarafında yer alan Dong’un yüzünün bulunduğu bir reklamdı. Yerel polis kısa bir süre içinde, Dong’un suçlu olarak tanımlanmasının yüz tanıma sistemi tarafından yapılan bir hata olduğunu açıkladı ve bir güncelleme ile bu problemin çözüldüğünü iddia etti.

Dong Mingzhu, geçtiğimiz yıl Forbes’un Çin’deki en iyi 100 iş kadını listesinde ilk sırada yer aldı ve 26 yıldır hiç izin yapmadığı ve kişisel hayatının olmadığı haberleri birçok yerde yayınlandı. Gösterim ekranının bir fotoğrafı Weibo sitesinde viral oldu ve insanlar, yüz tanıma sisteminin hala hata yapabildiğine dikkat çekti.

Çin trafik polisi, kuralları ihlal eden kişileri yakalamak için yüz tanıma sistemlerine oldukça güveniyor. Sistemler; Pekin, Şangay ve Shenzhen gibi büyük şehirlere geldi ve kurulumundan bu yana on binlerce kural ihlali yapan yayayı yakaladı. Ayrıca yetkililer, WeChat ve Weibo’ya yaptığı açıklamada, kısa mesajlar yoluyla suçluları para cezasına çarptırma konusundan bahsetti. Genellikle yetkililer başarılarına ve suçu azaltma konusundaki çalışmalarına ilişkin konuştuklarında bu sistemler ile övünüyorlar. Fakat bu olayın kanıtladığı gibi, hala sistemler hata yapmaz diyemiyoruz.

Etiketler