Starbucks, DC’de İşitme Engelliler ve İşitme Zorluğu Yaşayanlar İçin “İşaret Dili Dükkanı” Açıyor

Gallaudet Üniversitesi’nden sadece birkaç blok ötede bulunan H sokak koridorunda, işitme engelli ve işitme zorluğu yaşayan insanları kucaklayan Starbucks’ın ABD’deki ilk “işaret dili dükkanı” açılıyor. 2009’dan beri birçok insanın hayalini kurduğu bu dükkan, Malezya’da açılan ilk Starbucks işaret dili dükkanından tam iki yıl sonra hayata geçmiş olacak. 

Mevcut bir Starbucks’ta bulunan dükkan, görsel iletişimi kolaylaştırmak için daha düşük bir tezgah ve daha fazla aydınlatma içeriyor. Ayrıca, müşterilerin siparişlerini yazabileceği tabletler ve içecekleri hazır olduğunda uyarı veren ekranlara yer veriyor. Diğer orijinal içerikleri arasında işitme engelli kültürünü açıklamak ve kucaklamayı amaçlayan bir duvar resmi ve işitme engelli bir sanatçı tarafından tasarlanan kupalar bulunuyor. Ayrıca, önlükler ve pencere üzerinde işaret diliyle “Starbucks” yazıyor.

Dükkanın gelişimine yardımcı olan Starbucks yöneticisi Adam Novsam, DC hem uluslararası bir merkez hem de ulusal bir işitme engelli merkezi olduğu için Starbucks’ın ilk işaret dili konumu olarak burayı seçtiğini söylüyor. Özellikle H sokağına ilişkin, “Bu sokakta işitme engellileri içeren çok fazla şey bulunuyor.” diyor. “Başlamak için buranın iyi bir yer olacağını düşündük.”

Mekandaki 25 çalışandan 19’u işitme engelli. Diğer 6 çalışan işitme engelli olmayan ve Amerikan İşaret Dili’nde veya “coda”da (ana dili ASL olan işitme engelli ailelerin çocuklarına yönelik bir terim) uzman olan kişiler. Birçok Gallaudet öğrencisi de çalışanlar arasında bulunuyor. Bir e-posta ile paylaşılan ifadeye göre, üniversitenin başkanı Roberta J Cordano, Starbucks’ın bu çalışmalarının diğer kahve dükkanları, restoranlar ve eğlence mekanları için bir örnek oluşturacağını umuyoruz.

İşitme engelli ve Gallaudet mezunu olan dükkan müdürü Matthew Gilsbach, konuşmuş olduğu mevcut öğrencilerin kampüsten çıkıp hala işitme engelli topluluğunun bir parçası olarak hissetmeyi sevdiğini söylüyor.

Gilsbach, “Genellikle üçüncü mekan olduğumuzu düşünüyoruz. Evinizde vakit geçiriyorsunuz, işinizde vakit geçiriyorsunuz ve bu ikisi arasında bir mola verdiğinizde gününüzün ve kahvenizin tadını çıkarmak için buraya geliyorsunuz.” diyor. “İşitme engelli ve işitme zorluğu çeken topluluk da bunu yapıyor. Ve artık üçüncü mekanları için diğer seçeneklere doğrudan erişimleri var. İzole hissetmek zorunda değiller. İşitme engelli ve işitme zorluğu çeken insanlar kendilerinin diyebilecekleri bir yere sahipler.”

Starbucks siparişinizi işaret diliyle nasıl ifade edeceğinizi bilmek ister misiniz? Gilsbach, göstermenin gayet yeterli olduğunu söylüyor. Burada birkaç yardımcı ifadeyi paylaşıyoruz:

Pumpkin Spice: Sol elinizle yumruk yapın ve elinizi yatay bir şekilde tutun. Orta parmağınızla yumruğunuzun arkasına doğru vurun. Ardından, bir kavanozdan diğerine içerikleri aktarıyormuş gibi yapın.

Kahve: Her iki elinizi de yumruk yapın, yazı yazarken kullanmadığınız elinizi diğer elinizin altına koyun, ve yazı yazarken kullandığınız elinizle bir öğütme hareketi yapın.

Teşekkürler: Açık halde olan elinizi çenenize yerleştirin ve dışa doğru hareket ettirin.

Lütfen: Açık halde olan elinizi göğsünüze yerleştirin ve dairesel bir hareket yapın.

Etiketler