Bu Su Arıtıcı, Tuzu Ayrıştırmak İçin Güneş Enerjisini Kullanıyor

Güneş enerjisiyle çalışan yeni bir deniz suyu arıtıcısı tasarımı deniz yaşamını kurtarmaya yardımcı olabilir.

Uluslararası bir tasarım ödülü olan James Dyson Ödülü bu kez Meksikalı tasarımcı Marco Antonio Barba Sánchez’in ürettiği güneş enerjisiyle çalışan uygun fiyatlı bir deniz suyu arıtıcısına gitti. Sánchez bu fikri yerel balıkçıların gemi kazalarıyla başa çıkmak için gerekli ekipmana sahip olmadığını fark ettiğinde bulmuş. Sánchez halihazırda mevcut olanlardan daha verimli bir arıtıcı üretmek için güneş enerjisiyle damıtma ve filtrelemeyi birleştirdi.

Bermuda adı verilen cihaz, iki katmana sahip bir şişme tank kullanıyor. Yarı saydam bir dış tabaka ve plastik kaplı alüminyum iç tabakası var. Şişirildiğinde, hava iki tabaka arasında sıkışıyor. İç ve dış tabakalar arasındaki hava basıncı, bir subap ile kontrol edilerek iç kısımda daha yüksek basınç oluşturuyor Bu, damıtma için suyun buharlaşmasını hızlandırıyor. Bermuda daha fazla arıtma için bir filtre de içeriyor.

Sánchez, bir ünitenin günde 2.1 ile 4.2 litre arasında içme suyu üretebileceğini tahmin ediyor. Bu aralık mevcut güneş ışığının miktarına bağlı olarak değişiyor. Elde edilen su uzun süreli kullanım için çok fazla sodyum içerir, ancak acil durumlar için uygundur. Meksika hükümetinin ürünü daha fazla geliştirmek istediği söyleniyor ve Sánchez Meksika Tarım, Hayvancılık, Kırsal Kalkınma, Balıkçılık ve Gıda Sekreterliği’nden fon aldı.

Etiketler