Aclarity’nin Suyu Arıtmak İçin Şaşırtıcı Bir Aracı Var: Elektrik

Bir Massachusetts startupı olan Aclarity’nin H2O’yu temizlemek için dönüşümsel bir yöntem diye adlandırdığı bir yaklaşımı var: patojenleri, metalleri ve suyun saflığını bozan diğer maddeleri temizlemek için elektriği kullanmak.

Şirketin kurucu ortağı Barrett Mully, 2014’te Flint, Michigan’da su kaynağı olan nehrin bir diğeriyle değiştirilmesinin ardından yıllanmış borulardan sızan kurşun sızıntısının yarattığı krize benzer sorunları bu teknolojiyle çözebileceklerini söylüyor.

Bunun sebebi, Aclarity’nin ölçeklenebilir teknolojisi yapılacak tüm müdahalelerin merkezden yapılıp insanların evlerine gönderilmesi anlamına gelmemesi. Startup, kendi metodlarının şişedeki, mutfak lavabosundaki ve hatta tüm bir ev veya şehirdeki suyu temizleyebileceğini söylüyor. Bu, ABD’deki binlerce su sistemindeki kurşun seviyelerinin yüksek olması nedeniyle kulağa ferahlatıcı geliyor.

Daily Hampshire Gazette’ye göre, daha önceden ismi ElectroPure olan Aclarity, yaklaşık bir yaşında ve musluktaki suyu temizlemek için tezgah altı prototipler geliştiriyor. Boston Business Journal’ın haberine göre, Aclarity ürünü piyasaya sürmek için North Andover, Massachusetts’teki Watts Water Technologies ile birlikte çalışıyor.

İlk bakışta, suyu temizlemek için elektrik kullanımının (parasal değil, çevresel anlamda) gerçekten yeşil olup olmadığını merak edebilirsiniz. Aclarity bunun olumlu olduğunu söylüyor: Aclarity’nin ileri seviye elektrokimyasal oksitlenme süreci (electrochemical advanced oxidation process (EAOP)) adını verdiği teknolojinin ters osmoz ve ultraviyole ışınları gibi “daha geleneksel iyileştirme süreçlerine kıyasla kapsamlı iyileştirme becerileri ve düşük elektrik enerjisi tüketimi” özellikleri var.

Şirketin diğer kurucu ortağı Julie Bliss Mullen, EAOP’yi UMass laboratuvarında ABD Çevre Koruma Ajansı’nın Su İnovasyonu Programında (Water Innovation Program) çalışırken keşfetti.

Aclarity’nin internet sitesi bu teknolojiyi şöyle tanımlıyor:

“Aclarity EAOP’yi pH seviyesini dengelemek ve istenmeyen atıkları yok ederek suyu iyileştirmek için kullanıyor. Elektrotlar yenileyici (regenerative) olduğu ve filtrelere ihtiyaç duyulmadığı için sistemin devamlılığı için gerekenler ve masraflar ciddi anlamda düşüyor. En son cihaz, suyu iyileştirebilmek için anında ve elle müdahale gerektirmeden çevrimiçi su kalite sensörleriyle otomatikleştirilebilir.

Aclarity yakın bir zamanda Valley Venture Mentors tarafından startuplar için düzenlenen programdan 27.500 dolarlık, The Massachusetts Clean Energy Center’ın Catalyst programından da 65.000 dolarlık ödül aldı. 26.000 dolarlık bir başlangıç desteği de Massachusetts Amherst Üniversitesi’ndeki Berthiaume Center’dan geldi.

Aclarity, MIT Su Yenilik Ödülü’nün (MIT Water Innovation Prize) finalistiydi ve bu başarısıyla ABD Ulusal Bilim Vakfı aracılığıyla 225.000 dolarlık bir bağış aldı.

Bunların yanında, PeoplesBank de Aclarity’yi kendi Yenilik Serileri (Innovation Series) içinde göstererek desteğini sunuyor.

Startup bütün evde kullanılabilecek cihazı 2020’ye kadar piyasaya sunmuş olmayı planlıyor.

Etiketler