Bu Mutfak Gereçleri Görme Engelliler İçin Tasarlandı

Bu yeni mutfak gereçleri görme engellilerin yemek hazırlamasına yardımcı olmak için duyusal geribildirim ve dokunsal ipuçları kullanıyor.

Folks, görme engellilerin yemek yapmasını kolaylaştıracak mutfak gereçleri. Folks, duyusal geribildirimi ve dokunsal ipuçlarını kullanarak kullanıcıların güvenli bir şekilde yemek yapabilmesini sağlıyor. Singapur Ulusal Üniversitesi’nden (National University of Singapore) Kevin Chaim tarafından tasarlanan bu buluş, James Dyson Ödülü’ne (James Dyson Award) de girdi. Koleksiyon beş üründen oluşuyor: bıçak, kesme tahtası, ocak halkası, tencere kapağı ve çay kaşığı. Bu ürünlerin her biri kullanıcının dokunma veya duyma gibi duyusal olarak güçlü oldukları yanlardan faydalanıyor.

Folks bıçağındaki oynar koruyucu, kullanıcılara malzemeleri keserken rehberlik ediyor ve kullanıcıların güvenli bir şekilde yemek hazırlayabilmesini sağlıyor. Buna ek olarak, koruyucu yerinden çıkarılabiliyor ve bu, daha kolay temizlenebilmesini sağlıyor. Kesme tahtasının malzemeleri dökmeden başka bir yere aktarmak için bir ek tepsisi var. Ocak halkası, kullanıcıların tencerenin konulması gereken yeri tanımasını sağlıyor. Ayrıca dökülmeyi önlemek için tencereleri güvenceye alıyor. Tencere kapağı, kullanıcının buharın nereden çıktığını anlayabilmesini ve yanıklardan kaçınabilmesini sağlıyor. Son olarak çay kaşığı, sıvıyla birlikte yükselen bir aparat yardımıyla kullanıcıyı sıvı seviyesi hakkında bilgilendiriyor.

Chaim, bu mutfak gereçlerini yaratmak için mülakatlar yapmış ve görme engelli insanları evlerinde gözlemlemiş. Bu çalışmalar Chaim’e bilgiler birinci elden ulaşabilmesini ve yapacağı tasarımların uygulanabileceği alanları belirleyebilmesini sağlamış.

Etiketler