Robotik Süreç Otomasyonu Şirketlerinin Değeri Artıyor

Pek çok insan hala masa başında oturup tekrar eden işler yapmaya devam ediyor. Ancak son yıllarda, işverenler robotlarla çalışmak için dış kaynakları kullanmak konusunda daha hevesli.

Girişim ve büyüme yatırımcıları bu robotların yükselişini hızlandırmak için ellerinden geleni yapıyor. Yılın bu zamanına kadar, daha önce insanlar tarafından yerine getirilen görevleri gerçekleştirmek için kullanılan yazılımı tanımlayan robotik süreç otomasyonu için milyonlarca dolarlık yatırım yapıldı.

Süreç otomasyonu finansman faaliyeti, geçen haftalarda kategori liderlerinden biri olan New York merkezli UiPath için yapılan 225 milyon dolarlık C serisi turuyla yükseldi. Sequoia Capital ve Alphabet’in CapitalG’si finansmana öncülük etti, bu da 13 yaşındaki şirketin yakın geçmişte yapılan 3 milyar dolar olan değerini 400 milyon dolar daha yükseltti.

Crunchbase News’in robotik süreç otomasyonuna dahil olan startupların fonlaması ve şirketlerin büyümesi hakkındaki bir analizi, en azından yapılan yedi büyük yatırımda toplamda 600 milyon dolarlık yatırım yapılan bu yılın tüm dünyada hareketli geçtiğine işaret ediyor.

Aşağıda 2018’de gerçekleşen en büyük bazı turlar var:

UiPath’ın muazzam bir vizyonu ve etkileyici bir büyüme hızı var. Şirketin geniş amacı, “insan iş gücünü sıkıcı, tekrar eden görevlerden kurtarma”yı içeriyor.

Ve işverenler çalışanlarını özgür bırakmak için cömert ücretler ödemeye istekli. UiPath, 21 aylık bir dönemde, bir yazılım girişim şirketi için inanılmaz bir büyüme hızıyla yıllık kalıcı gelirinin (recurring revenue) 1 milyon dolardan 100 milyon dolara yükseldiğini söyledi.

Süreç otomasyon alanındaki önemli bir diğer oyuncu olan Automation Anywhere de hızlı büyüme modunda. Şirket; müşterilerin kendi ürünlerini elektronik tıbbi kayıtlardaki verileri entegre etme, ipotek uygulamalarını düzene sokma ve karışık satın alma siparişlerini tamamlama gibi çeşitli sektörlerde kullandığını söyledi.

İnsan merak edebilir: Robotlar insanları yorucu işlerden kurtardıysa çalışanlar gün boyu ne yapıyor? Süreç otomasyonu alanında UiPath ve diğerlerinden kaçınma eğilimi; yazılımın, çalışanların daha yüksek değerli projelere odaklanması için gereken zamanı sağlayacak işleri yok etmemesinden kaynaklanıyor.

Bu geniş anlamda doğru olabilir, ancak bu tür otomasyon kaynaklı yaygın iş kayıplarını öngören önemli bir istihdam tahmini var. Bu, işten çıkarmalar şeklinde olabilir de olmayabilir de. Şirketler, gerçekten mevcut çalışanlarını başka yüksek değerli rollere aktarıp yerlerine robotları geçirebilir. Ancak bunu yapsalar bile, süreç otomasyonu gelecekteki işler için daha az işe alım sağlayabilir.

Bununla beraber, geri kalanların gelecekte bir işi olup olmayacağını belirleyebilecek yüksek hızla büyüyen şirketlerde çok miktarda finansman ve işe alım gerçekleşiyor.

Etiketler