Alexa ile Çalışan Amazon Evleri Düşündüğünüzden Daha Yakın Olabilir

Bu ayın başlarında Amazon, insanların hayatını daha rahat hale getirmek için tasarlanmış Alexa destekli yeni cihazların evlerin dört bir yanını saracağını duyurdu. Yeni ürünler, mikrodalgalardan elektrik prizlerine kadar uzanan ev aletleri serisini içeriyor.

Peki ya şirket içinde yaşamanız için devasa bir Alexa cihazı oluşturursa? Şimdi Amazon, ev tasarımı ve prefabrikasyon şirketi olan Plant Prefab’a yatırım yapıyor.

Geçtiğimiz günlerde Kaliforniya merkezli şirket Rialto, “pozitif sosyal ve çevresel faydalara sahip” startupları fonlayan yatırım şirketi Obvious Ventures ve “ses teknolojisi inovasyonunu destekleyen” şirketlere yatırım yapmaya adanmış Jeff Bezos’un risk sermayesi şirketi Amazon Alexa Fund yatırımlarıyla A serisi fonlamada 6.7 milyon dolar topladığını duyurdu.

Görünüşe göre bu, Plant Prefab’ı içeriyor.

Plant Prefab’ın CEO’su Steve Glenn e-posta üzerinden yaptığı bir açıklamada, “Alexa’yı ve sahip olduğu diğer akıllı ev teknolojilerini standart ev platformlarımıza entegre etmek için Amazon ile birlikte çalışacağız.” dedi. “İnşa ettiğimiz evlerde yaşayan insanların yaşam kalitesini ve olanaklarını iyileştirmeye yardımcı olmak üzere daha iyi entegre edilmiş Alexa ve diğer akıllı ev teknolojisi çözümleri yaratmak için birlikte çalışıyor olacağız.”

Plant Prefab, mimari ve gayrimenkul geliştirme şirketi Living Homes’tan ayrıldığı 2016 yılından beri prefabrik evler tasarlıyor. Şirket kendini, sürdürülebilirliğe odaklanan ilk Amerikan prefabrik yapı fabrikası olarak tanımlıyor ve teknolojisinin büyük şehirlerde inşaat süresi açısından %50, maliyet açısından ise %10 ila %25 arasında bir düşüş sağlayabileceğini iddia ediyor. Şirket, Ray Kappe ve Yves Béhar gibi tasarıma dair önemli isimler tarafından geliştirilen bir dizi “standart” tasarım sunuyor. Plant Prefab bir basın açıklamasında, geçtiğimiz birkaç ay içinde Kaliforniya ve Utah’ta 26 birim kurduğunu söyledi.

O kadar çok Echo- ve Alexa- özellikli cihaz var ki, bir Amazon dünyası içinde yaşadığımıza dair şakalar üretmek çok kolay. Plant Prefab’a yapılan yatırımı göz önünde bulundurduğumuzda şunu demek mümkün: düşündüğümüzden çok daha yakın zamanda yaptığımız bu şakalar gerçek olabilir.

Etiketler