Elon Musk, 20 Milyon Dolar Ceza Ödeyerek Tesla’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını Bırakıyor

Elon Musk Cumartesi günü, 20 milyon dolarlık bir ceza ödeyip Tesla’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılma konusunda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’yla (SEC) anlaştı.

Mahkeme onayı gerektiren bu anlaşmaya göre Musk, CEO olarak kalmaya devam edebilecek fakat yönetim kurulu başkanlığı görevini 45 gün içinde bırakmak zorunda ve üç yıl boyunca bu görev için tekrar seçilmeyecek.

Ayrıca Tesla, Musk’ın tweetlerini yeterli şekilde denetleyemediğine dair iddiaları karşılamak için 20 milyon dolar ödemeyi kabul etti. 

Bir basın duyurusunda SEC, “Cezanın 40 milyon doları, mahkeme onaylı bir süreçte zarar gören yatırımcılara dağıtılacak.” dedi.

SEC bu duyuruyu, yatırımcıları yanılttığına ilişkin olarak kurumun Musk’a açtığı davadan iki gün sonra gerçekleştirdi. Bu davanın nedeni, Musk’ın hisse başına 420 dolar ile Tesla’yı borsadan çıkarmak için gerekli kaynağa sahip olduğunu belirten tweetleriydi. SEC ise Musk’ın böyle bir kaynağı olmadığını söyledi.

Dava, Musk’ın herhangi bir halka açık şirketin yöneticisi olmasını yasaklamayı amaçlıyor.

Musk ise SEC’in davasını “haksız” olarak nitelendirdi.

“Her zaman gerçeğin, şeffaflığın ve yatırımcıların menfaatleri doğrultusunda hareket ettim.” dedi. “Dürüstlük hayatımdaki en önemli değerdir ve gerçekler hiçbir şekilde bundan ödün vermediğimi gösterecek.”

CNBC isimsiz bir kaynağı gerekçe göstererek, Musk’ın daha önceki bir uzlaşma teklifini reddetmesinden sonra kurumun Perşembe günü davayı açtığını belirtti. Bu anlaşmaya göre Musk “nominal bir ceza” ödemeliydi ve başkanlık görevini iki yıllık bir süreç için bırakmalıydı. Musk, bunu kabul ederse kendine karşı dürüst olmamış olacağını söyleyerek, şartları kabul etmemeyi seçti.

Pepper Hamilton ortağı ve SEC’in icra birimi yetkilisi Jay Dubow’a göre, SEC’in Musk’ın CEO olarak kalıp başkanlık rolünü bırakmasını kabul etmesi “olağandışı” bir şey. Dubow, “Günlük operasyonlarda CEO başkandan daha fazla söz sahibidir.” dedi.

Dubow, SEC’in, Musk’ın CEO olarak görevden alınması Tesla’nın hisse fiyatına ve dolayısıyla yatırımcılara daha fazla zarar vereceğine karar vermiş olabileceğini öne sürdü.

Adalet Bakanlığı’nın Musk’a karşı suç duyurusunda bulunup bulunmayacağı henüz belli değil.

Etiketler