Bu Lamba WiFi’ın Yerini Alacak Işık Dalgaları Yayıyor

Birçok insan, kablosuz genişbantlı bağlantıya olanak tanıyan WiFi’ı biliyor ancak bu insanların çok azı LiFi (Light Fidelity) deneyimini yaşayacak. WiFi, veri iletimi için radyo dalgalarını kullanırken, LiFi ışık dalgalarını kullanıyor. LiFi’da veriler, elektrik sinyaline dönüşen bir ışık demetine gömülü halde bulunuyor. Sonrasında sinyal; bilgisayardaki, telefondaki veya akıllı cihazdaki bir alıcı tarafından verilere geri dönüştürülüyor. Veriler, görünmez ışığı kullanarak geri geliyor. Bu dalgaların spektrumu radyo dalgalarından çok daha büyük olduğu için, LiFi, WiFi’dan çok daha büyük bir bant genişliği sunabiliyor. Ayrıca ışık, radyo dalgalarından çok daha hızlı ilerlediğinden dolayı ve çok daha hızlı veri hızlarına dönüştürebiliyor.

Günlük kullanım için çok az sayıda LiFi cihazı bulunmakta. Fakat, İsviçre Üniversitesi ÉCAL (Ecole Canotonale d’Art de Lausanne) mezunu olan Alexandra Picciotto, LiFi yayan bir lamba geliştirdi. Bu lamba, Fransız LiFi şirketi Oledcomm ile işbirliği içinde oluşturuldu. Lamba, bir LiFi alıcısıyla uyumlu olan cihazlara görünür dalgalar aracılığıyla veri iletmek için LED’ler kullanıyor. Ayrıca lamba, görünmez ışık ile veri ileten kızılötesi yayıcılara sahip olduğundan dolayı kapalıyken bile LiFi bağlantısının etkin kalmasını sağlıyor.

Picciotto’nun C-224 olarak adlandırdığı lambası, dünyanın ilk LiFi lambalarından biri. Picciotto bu lambayı, cihaz başına dört adet hotspot bağlantısına olanak tanıyacak şekilde halk kütüphanelerinde kullanılmak üzere tasarladı. Işığın (ve verinin) eşit bir şekilde yayılması için lamba difüzör içeriyor ve cam sayesinde kullanıcıların gözlerini korumak üzere kızılötesi yayıcıların üzeri örtülüyor. Picciotto, lambanın “insanları doğal bir şekilde ona doğru yönlendiren bir buluşma noktası gibi” olduğunu söylüyor.

Etiketler