Bu Elektrik Şirketi Bireysel Karbon Hesaplayıcı Yaratıyor

Bir elektrik şirketi; cihazları kullanırken, kişilere karbon ve elektrik kullanımları konusunda bildirimler gönderen bir uygulama yarattı.

Yeni Zelandalı Flick Electric Co isimli şirket, bireysel kullanıcılar için kişiselleştirilmiş karbon hesaplayıcısını tanıttı. Şimdi, şirketin elektriğini kullanan insanlar elde edecekleri enerji için neden olacakları karbon salınımı görebilecek. Flick’teki bir ekip, müşterilerin gündelik kullanımlarının neden olduğu etkiyi anlamalarını istiyor. Pek çok kişi sürdürülebilir enerjinin önemini anlasa da, pek az kişi evlerdeki beyaz eşyaların sebep olduğu karbon miktarından haberdar. Şirket, yarım saatte bir ve her gün kullanımı hesaplıyor. Müşteriler haftalık ödeme yapıyor, bu da bir bakıma toptan satış fiyatlarının belirlenmesini sağlıyor. Aylık elektrik kullanımını hesaplamanın ve elde edilecek yaklaşık bir hesap için ödeme yapmanın bir anlamı yok.

Flick müşterilerinin bu hizmetten faydalanabilmesi için, evlerinde halihazırda bir akıllı ölçüm cihazının kurulmuş olması gerekiyor. Şirket, uzun süreli kontratlar olmadan elektrik sağlıyor ve ücretleri internet sitesi üzerinden yayınlıyor. Şeffaflık iş için önemli ve müşteriler standart ya da daha düşük kullanım oranları için üye olabiliyor. Elektrik fiyatının canlı takibinin bir kısmı, mevcut oranı yansıtan bir fiyat göstergesi içeriyor. Yeni bireysel karbon hesaplayısıcıyla müşteriler beyaz eşyaları kullanmadan önce ne kadar harcamak istediklerine karar verebilecek. Ayrıca, günlük mizah için uygulama her eylemin sebep olduğu karbon miktarını keçi emisyonu eşdeğerinde ifade ediyor.

Bira üretiminden hizmet sektörüne, endüstrilerden şirketlere ve bireylere, herkes karbon salınımını azaltmaya çalışıyor. Dünyanın en büyük bira üreticisi geçtiğimiz günlerde kaynar su sıcaklığının hemen altında bira üretmek için patent aldı. Bu, şirketin su tüketimini ve karbondioksit salınım miktarını azaltmasını sağlıyor. Bu teknoloji, butik biracılara ücretsiz olarak sunuluyor. Doğrudan rakipleri olan büyük uluslararası şirketler ise bu teknolojiyi kullanmak için ödeme yapmak zorunda. Norveç’te inşası devam eden yeni bir otel, yüksek tasarım ve yüksek sürdürülebilirliği birleştirecek. Otel 2021’de açılacak ve enerji anlamında verimli ve tamamen sürdürülebilir olacak. Artırılan şeffaflık vatandaşların daha sürdürülebilir seçimler yapmasına başka nasıl yardımcı olabilir?

Etiketler