Kuzey Kutup Bölgesindeki Bu Otel Harcadığından Daha Fazla Enerji Üretecek

Bina, Powerhouse adı verilen yeni bir mimari standarda göre tasarlandı.

Zevk sahibi her kötü karakterin favori mimari atölyesi olan Snøhetta, Kuzey Kutup Dairesi’nin üstünde, Norveç’in kuzeyindeki Svartisen buzulunun ayaklarının dibinde yer alan, dünyanın ilk kendi enerjisini karşılayabilen oteli olacağını iddia ettiği oteli tasarladı.

Svart adı verilen otelin bulunduğu çevrenin nefes kesen doğal güzelliği, otelin sıfıra yakın çevresel iz bırakmamasını bu kadar önemli kılan sebepti. Mimarlara göre, bu yapı Powerhouse adı verilen bir standarda uygun olarak yapılan ilk otel. Powerhouse, Snøhetta, Skanska ve birkaç şirket tarafından oluşturulan ve sürdürülebilirlik için yeni bir standart belirleyen kurallar bütünü. Powerhouse standartlarına uygun olarak inşa edilen bir binanın, inşa süresince kullanılan materyallerin üretimi, binanın inşası, enerji giderleri ve yıkılıp başka bir yerde inşa edilebilmesi için gerekli olan enerjinin toplamından daha fazla yenilenebilir enerjiyi 60 yıl içinde üretebilmesi gerekiyor.

Svart’ın Powerhouse standartlarına ulaşması pek çok faktör içeriyor. Öncelikle, tasarımcılar inşaat materyallerini ve yöntemlerini optimize ederek, binanın yıllık enerji faturasını modern bir otele göre %85 azaltmayı hedefliyor. Aynı zamanda, oteldeki odalar ve donanım da, gerekli zamanlarda en fazla güneş ışığını alabilmek için yapının dairesel yüzeyinde stratejik olarak konumlandırılacak. Şirket ayrıca jeotermal kaynakları ısı pompalarına ve güneş panellerine bağlı olarak kullanmayı planlıyor.

Snøhetta’nın kurucu ortağı Kjetil Trædal Thorsen yaptığı bir açıklamada, Powerhouse standardının, “bu kadar değerli bir çevrede bulunan ve doğal güzelliğini ve hayvanlar ve bitkileri korumak gibi açık bir görevi olan” bir yapı için çok önemli olduğunu söyledi.

Otelin adı olan Svart, eski Norveç lisanında buzuldaki mavi suyu ve siyah kayaları hatırlatan siyah ve mavi anlamına geliyor. Tasarımcılar, otelin mimarisinin bölgesel iki yapıdan esinlendiğini söylüyor: Birincisi, balıkları kurutmak için kullanılan tahta bir yapı olan “fiskehjell” ve ahşap dikmeler sayesinde su üzerinde yükselebilen geleneksel bir yazlık olan “rourbe”. Bu ahşap dikmeler, tekne ve kayıkların demirleyebilmesi için alan yaratıyor.

Svart’a nasıl gideceğinizi şimdiden merak etmeye başladıysanız, bir süre beklemeniz gerekecek. Bir şirket sözcüsü, e-postada “inşaatın yaklaşık bir yıl sonra başlayacağını ve 2021 yılında bitmesinin planlandığını” söyledi. Otelin inşaatı tamamlandıktan sonra otele yalnızca, ürettiği kadar enerji kullanan bir tekneyle Norveç’in Bodø şehrinden ulaşabileceksiniz.

Etiketler