Google Çin İçin Sansürlü Arama Motoru Planlıyor

The Intercept’in geçtiğimiz çarşamba Google içi belgelerden ve planlardan haberdar olan kişiler aracılığıyla ulaştığı bilgilere göre, Alphabet’in Google’ı Çin’de kendi arama motorunun bazı internet sitelerini ve belirli arama terimlerini engelleyecek versiyonunu piyasaya sürmeyi planlıyor.

The Intercept‘in belirttiğine göre, proje “Dragonfly” isimli bir kod ve 2017’nin bahar ayından beri yapım aşamasında.

Projenin ilerleyişi Google’ın CEO’su Sundar Pichai ve Çin’in üst düzey hükümet yetkilileri arasında Aralık ayında yapılan bir görüşmenin ardından hız kazandı.

İnsan hakları, demokrasi, din ve barışçıl gösteriler hakkında yapılacak terimler, arama motoru için kara listeye alınanlardan olacak ve The Intercept’in haberine göre bunlar Çin hükümetine çoktan sunuldu.

Haberde, Çinli yetkililerden beklenen onaylar nedeniyle arama motorunun son hali önümüzdeki altı ile dokuz ay içinde halka arz edileceği söylendi.

Google, The Intercept’in haberinde yer alan detaylar hakkında yorum yapmayı reddetti, ancak birkaç mobil uygulamayı Çin’de piyasaya sürdüğünü ve ülkedeki mevcudiyetini sürdürme amacının bir parçası olarak yerel geliştiricilerle çalıştığını söyledi.

Çin’in en büyük internet düzenleyicisi, The Cyberspace Administration of China, Reuters’ın sorularına hemen cevap vermedi.

Google’ın ana arama platformu, video platformu YouTube ile birlikte Çin’de yasaklı, ancak şirket Çin’e girebilmek için farklı yollar bulmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında, Google Çinli canlı mobil oyun platformu Chushou’ya yapılan yatırımlara katıldı ve bu ayın başında Tencent Holdings’in sosyal medya uygulaması WeChat üzerinden bir sanal gerçeklik oyunu piyasaya sürdü.

Etiketler