Bu Uygulama Parkinson Hastalığının Erken Belirtilerini Tespit Edebiliyor

Hastalıkların idare edilebilir ve önlenebilir hale geldiği günümüzde, teknoloji ve yeniliklerin oynadığı büyük rol inkar edilemez. Hastalıklara müdahale eden ve önleyebilen teknolojiler zaten var. Örneğin, sKan adlı cihaz cilt kanserini tespit edebiliyor. Düşük maliyetli bu cihaz, olası kanserli hücrelerin bir işareti olan hızla ısınan dokuları tespit etmek için ısı sensörleri kullanıyor. Yenilikler sadece hastalıkların başlangıcını tespit etmeye değil, hastalıklardan muzdarip olan kişilere yardım etmeye de yarıyor. Bunun bir örneği WalkAid. Bu giyilebilir teknoloji parkinson hastalığı olanların yürüyebilmelerine yardımcı olmak için tasarlandı. Cihaz görsel işaretleri ve dokunmatik bir ayakkabı tabanlığını kullanarak çalışıyor. i-PROGNOSIS, bunu bir adım daha ileri götürüyor ve Parkinson hastalığının başlangıcını tespit ederek bu iki icadın bazı özelliklerini birleştiriyor.

Uygulama, hastalığın erken semptomlarını tespit edebilmek için birincil olarak akıllı telefonları ve akıllı saatleri kullanıyor. Kullanıcılar uygulamayı cihazlarına indiriyor ve telefon konuşmaları, mesajlaşmalar ve fotoğraflar gibi gündelik işlevler için kullanıyorlar. Uygulama, erken minör titremeleri tespit edebilmek için akıllı telefonlarda zaten bulunan ivme ölçer ve denge çarkı (jiroskop) gibi sensörlerden faydalanıyor. i-PROGNOSIS sesin alçalma belirtilerini tespit etmek için mikrofonu da kullanıyor.

Bunların yanında, uygulama parkinson hastalığıyla ilintili olabilecek yüz ifadelerini belirlemek için kullanıcının çektiği fotoğrafları da kullanıyor. Son olarak, cihaz erken sarsıntıları tespit edebilmek için kullanıcıların dokunma düzenlerini de takip ediyor. Akıllı saat aracılığıyla aktiviteler, kalp atış hızı, uyku düzeni ve vücut ısısı gibi konularda daha fazla bilgi toplanabiliyor. Hastalığın belirtileri görüldüğü takdirde kullanıcılar daha fazla bilgi toplayabilmek için akıllı tabaklar ve kemer gibi ek cihazlar da satın alabiliyor. Tüm bu verileri analiz eden i-PROGNOSIS, kullanıcıları tıbbi destek almaları gereken zamanda bilgilendiriyor.

Bu uygulama, akıllı telefonlarda var olan teknolojiyi kullanmanın yenilikçi bir yolu. Belki de sensörlerin bu sofistike kullanılış şekli başka hastalıkların erken semptomlarını da tespit edebilir. Bunun gibi uygulamalar geleneksel tıbbi pratiklere veri odaklı (data-driven) bir alternatif sunabilir mi?

Etiketler