Market Devi Kroger, Robot-Teslimat Hizmeti İçin Teknoloji Startupı Nuro ile İşbirliği Yapıyor

Google’ın sürücüsüz araba projesinden iki tecrübeli isim tarafından kurulan Silikon Vadisi merkezli startup Nuro, talebe göre market ürünleri teslim edecek küçük sürücüsüz araçlar için süpermarket devi Kroger’la büyük bir çıkış yapıyor.

Sessiz bir başlangıç yapan Nuro, bu senenin başlarında 92 milyon dolarlık fon topladığını duyurdu. Kroger ve Nuro geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, pilot programın bu senenin sonlarına doğru adı henüz açıklanmayan bir şehirde hayata geçirileceğini söyledi. Cincinnati merkezli Kroger’ın sözcüsü Kristal Howard, Kroger herhangi bir yatırım yapmadığı için bu projenin “saf bir partnerlik oyunu” olduğunu söyledi.

Kroger’ın dijitalden sorumlu yöneticisi (CDO) Yael Cosset yaptığı açıklamada “Market teslimatının geleceğini müşterilerimize şimdi ulaştırabilmek adına Nuyo’yla yaptığımız yenilikçi partnerliğin potansiyeli hakkında çok heyecanlıyız.” dedi. “Önemli bir teknoloji şirketi olan Nuro’yla yaptığımız partnerlik, Amerikalılara uygun fiyatlara hızlı ve pratik teslimatlar sağlayarak müşterilerimize değer yaratacak.”

Proje, hem Nuro’ya teknolojisini desteklemek için bir fırsat sağlıyor, hem de Whole Foods market zincirini satın aldığından beri robotik teslimat hizmetleri alanında planları olduğuna dair sinyaller veren Amazon’un önünde kalabilmesi adına Kroger için büyük bir adım. Amazon yakın zamanda kaldırımda ilerleyecek teslimat robotları için patent başvurusu yaptı. Nuro araçlarının aksine, Amazon’un patent başvurusu ABD Patent ve Marka Ofisi (US Patent and Trademark Office) tarafından eşyaları teslimat aracından insanların ön kapılarına taşıyan bir “otonom yer aracı” olarak yayınlandı.

Alphabet tarafından test edilen otonom araçların ve General Motors’un insan yolcular taşımak ve otoban hızında yolculuk yapabilen Cruise’unun aksine, Nuro’nun fikri pille çalışan ve yolcu araçlarının yaklaşık yarısı büyüklüğünde olan ve yalnızca ürünleri taşıyan bir araç. Nuro’nun araçları düşük hızda ilerleyecek ve yalnızca şehirde ve yerleşim yerlerinin olduğu sokaklarda çalışacak.

Bu araçlar yalnızca süt, yumurta ve ekmek gibi ürünleri taşıyacağı için, uzun mesafeli ışıklı radar, hava yastığı, emniyet kemeri ya da güvenliği sağlamak için kullanılan diğer güvenlik ekipmanlarına ihtiyaç duyulmayacak ve bütün bunlar bu araçların üretimini ve dağıtımını daha ucuz kılacak.

Şirketler, pilot şehirdeki müşterilerin Kroger’ın online CheckList sistemini ve Nuro’nun uygulamasını kullanarak aynı gün içinde teslim alacakları siparişler verebileceğini söyledi. Bir teslimat ürünü yerine ulaştığında, Nuro’nun aracının konteyner bölmesi uygulama kullanılarak açılabilecek.

Nuro’nun kurucu ortağı Dave Ferguson yaptığı açıklamada, “İnsansız teslimat yerel ticaret için oyun değiştirici olacak ve Kroger’la birlikte bu yeni teslimat deneyimini yeni bir rahatlık ve değer seviyesiyle market müşterilerine sunacağımız için çok heyecanlıyız.” dedi.

Etiketler