Mastercard, Masterpass’i Google ve Amazon Sesli Asistanlarına Entegre Etmek İstiyor

Şirketten üst düzey bir yöneticinin CNBC’ye  belirttiğine göre, Mastercard insanların bir cihaza komut vererek ödeme yapmasına olanak tanımak için kendi ödeme sistemini Google ve Amazon tarafından üretilen sesli asistanlarla entegre etmenin yollarını arıyor.

Mastercard’ın Masterpass isimli ürünü, bir kullanıcının kredi kartı bilgilerini kaydetmesine olanak veriyor ve online ödeme yapmanın kolay bir yolu olarak işlev görüyor.

Geçtiğimiz günlerde şirket, insanların Facebook Messenger’daki ürünler için Masterpass ile ödeme yapmasına izin vermek üzere bir özellik piyasaya sürdü. Bu özellik vasıtasıyla bir kullanıcı Messenger üzerinden mesajlaşarak bir marka ile etkileşime girebiliyor. Bir ürün satın aldıklarında ise ödeme yapmak için Masterpass kullanabiliyor.

Bu, Mastercard’ın “konuşma/diyalog ticareti” (conversational commerce) olarak adlandırdığı bir trend ve sesli etkileşime kadar uzanıyor. Mastercard’ın başkan yardımcısı Ann Cairns, Amazon’un Alexa’sı veya Google Asistan gibi sesli asistanları kullanarak bir şeyler satın almanın gelecekte çok önemli olacağını söylüyor.

Mastercard’ın Masterpass’ı bu sesli asistanlarla entegre etmek isteyip istemediği sorulduğunda Cairns, “Evet, tabii ki.” dedi.

Amsterdam’da gerçekleştirilen Money 20/20 Europe fintech konferansında Cairns, “Tüm bu teknolojileri inceliyoruz ve Mastercard ağına nasıl katılabilecekleri konusunda düşünüyoruz.” dedi.

Masterpass, Google Play mağazasındaki uygulamalar için ödeme yapmak üzere kullanılabiliyor. Mastercard, Amazon ve Google’da ise zaten kullanılabiliyordu. Cairns, sesli asistanları ile yapılan herhangi bir entegrasyonun Mastercard ve teknoloji şirketleri arasındaki ilişkinin bir uzantısı olacağını belirtti.

“Amazon ve Google ürünlerinin birçoğuna entegre olduk; bu nedenle, şu anda göz önünde bulundurduğumuz şey aslında yeni bir ürün fonksiyonu. Ancak aynı zamanda yapay zekanın nasıl kullanıldığını da inceliyoruz.” dedi.

Mastercard, ödemeler söz konusu olduğunda tüketici davranışlarındaki değişimlere uyum sağlamanın yollarını izliyor. Masterpass, şirketin Apple Pay gibi ürünlere verdiği bir yanıttı. Birçok teknoloji şirketi finansal hizmetlere yöneliyor ve Mastercard, bu teknoloji ürünlerinden bazılarının önüne geçmeye çalışıyor.

Etiketler