PayPal, 2.2 Milyar Dolar Karşılığında İsveçli iZettle’ı Satın Alıyor

Dijital ödemeler şirketi; mobil kredi kartı okuyucuları ve diğer ödeme platformları satan Avrupalı startup iZettle’ı satın aldığını duyurdu.

PayPal hissesi, bu anlaşma ortaya çıktığında yaklaşık olarak %2 arttı.

CEO Dan Schulman, bu satın alımın  “Paypal’ın platformunu dünya çapındaki milyonlarca küçük işletmenin büyümesine yardımcı olmak için güçlendirdiğini ve PayPal’ın mağaza içi mevcudiyetini önemli ölçüde genişlettiğini” söyledi.

İsveç merkezli iZettle, PayPal’ın; platformunu Avrupa ve Güney Amerika’da; Fransa, Almanya, Brezilya ve Meksika gibi 11 yeni ülkede, yaklaşık 500.000 mağazaya ulaştırmasına olanak tanıyacak bir mevcudiyete sahip.

Bununla birlikte, PayPal’ın ABD, İngiltere ve Avustralya’da çevrimdışı olarak genişlemesine ve Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey tarafından kurulan mobil ödemeler şirketi Square ile mücadelesini hızlandırmasına yardımcı olacak.

Apple, Amazon ve Facebook gibi Silikon Vadisi devleri de dijital ödemelerde büyümeyi amaçlıyor.

Şirketler, iZettle CEO’su Jacop de Geer’ın PayPal COO’su Bill Ready’ye rapor vererek kurucu ortağı olduğu şirketi yönetmeye devam edeceğini söyledi.

Anlaşmanın 2018’in üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

PayPal’ın satın alımından önce, eBay şubat ayında PayPal’ı artık ana ödeme ortağı olarak konumlandırmayacağını, bunun yerine Hollandalı rakibi Adyen’i tercih edeceğini duyurmuştu.

2002 yılında PayPal’ı satın alan eBay, 2015 yılında onu ayrı bir birim haline getirdi ancak hizmetlerini çevrimiçi işlemler için kullanmaya devam etti.

Etiketler