Microsoft, Engelli Kişilere Yardım Etmek İçin Yapay Zekaya 25 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Microsoft, engelli insanların çevrelerini gezmesine yardımcı olan yapay zeka teknolojisine önümüzdeki 5 yıl boyunca 25 milyon dolar yatırım yapacak.

Şirket, bu yatırımı Seattle’daki Washington State Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Microsoft Build adlı her yıl yapılan geliştiriciler konferansında açıkladı.

Microsoft tarafından “Erişilebilirlik İçin Yapay Zeka” (AI for Accessibility) olarak adlandırılan program, engellilere yarar sağlayan teknolojiler üzerine çalışan üniversitelere, geliştiricilere ve sivil toplum kuruluşlarına bağışlarda bulunacak. Ayrıca, mümkün olduğunca çok insana ulaşmalarına yardımcı olmak için Microsoft, bu teknolojiyi geliştirmiş kuruluşlara teknik danışmanlık ve yatırım sağlayacak.

Microsoft son yıllarda, özellikle CEO Satya Nadella’nın yönetiminin altında, erişilebilirlik teknolojisini yoğun bir şekilde vurguladı. Geçtiğimiz yıl şirket tarafından tanıtılan görme engelli kişiler için yapılan ücretsiz bir iPhone uygulaması olan Seeing AI, metni yüksek sesle okumakta ve kişinin çevresindeki nesneleri tanımlamakta.

Erişilebilirlik girişimi, Redmond şirketinin baş erişilebilirlik yetkilisi Jenny Lay-Flurrie tarafından yönetilecek.

Microsoft Başkanı Brad Smith bir blog yazısında şöyle yazdı: “Engeller kalıcı, geçici veya durumsal olabilir. Engelli kişiler için yenilikler getirerek hepimiz için yenilikler getirmiş oluyoruz.”

“Erişilebilirlik İçin Yapay Zeka”, Microsoft’un geçtiğimiz yıl iklim değişikliği ve çevre teknolojisi üzerinde çalışan kuruluşlara fayda sağlayan benzer bir girişim olan “Dünya İçin Yapay Zeka” (AI for Earth) için yaptığı 50 milyon dolarlık yatırımı takiben gerçekleşiyor.

Şirket ayrıca, kendi teknolojisine ekleyeceği Microsoft ürünlerini kullanan geliştiricilere hitap edecek çok sayıda yapay zeka özelliğini de duyurdu. Bunların arasında, konuşma hizmetleri araçları, geliştiricilerin uygulamalarına ses işlemeyi ve Microsoft’un bulut bilişim teknolojisi Azure’a gelişmiş sesli yanıt sistemini getirecek.

Etiketler