Online Pilates Stüdyosu: Heryerdepilates.com

Bu röportaj AvivaSA Dijital Garaj‘ın katkıları ile hazırlanmış ve eş zamanlı olarak AvivaSA Dijital Garaj‘da da yayınlanmıştır. 

Hepinize merhaba, bugün Heryerdepilates.com Kurucu Ortaklarından Banu Erdi ve Tanem Kuriş ile birlikteyiz.

Banu ve Tanem merhaba, sohbet davetimi kabul ettiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Her Yerde Pilates’ten bize kısaca bahsedebilir misiniz? Nasıl doğdu fikir? Online pilates derslerinin insanlara sunduğu temel faydaları nasıl görüyorsunuz?

Banu Erdi: Merhaba Ozan. Biz teşekkür ederiz… Heryerdepilates.com’u pilatese gönül vermiş 4 kadın olarak kurduk. Hedefimiz; pilatesin iyileştirici, kuvvetlendirici ve şekillendirici gücünü herkes için ulaşılabilir yapmak. Çünkü birçok kişi iş, ev, seyahatler, çocuklar derken zamansızlıktan, kimileri stüdyolara yakın olamadığından veya yüksek ders ücretleri gibi sebeplerle pilates yapamıyor, Ya da bunu düzenli hale getiremiyorlar.

Heryerdepilates.com pilates yapmak isteyen herkese bu imkanı sağlayabilmek için kuruldu. Bu platform herkese; herhangi bir stüdyoda özel bir pilates dersi için ödeyeceği fiyatın çok çok altında bir rakam karşılığında istediği yerde, istediği zaman dünya standartlarında öğretmenler eşliğinde pilates yapabilme olanağı sunuyor.

Tanem Kuriş: Sitenin kullanımı ise çok pratik. Ayda 27,9 TL’ye üye olabildiğiniz; bilgisayar, tablet, akıllı telefon ve akıllı TV’ler gibi tüm modern cihazlardan erişebileceğiniz bir web sitesi. Tek yapmanız gereken sitemize üye olduktan sonra seviyenizi, ne uzunlukta bir ders yapmak istediğinizi ve hangi ufak Pilates ekipmanını kullanmak istediğinizi seçmeniz. Heryerdepilates.com sizin için en uygun videoları önünüze getiriyor. Siz de bulunduğunuz yerde izleyerek, sanki gerçek bir stüdyodaymış gibi seçtiğiniz dersi yapabiliyor, istediğiniz zaman durdurup, geri alabiliyorsunuz.

Bu projenin arkasında 4 değerli kadın girişimci var. Kurucu ekiple ilgili bilgi verebilir misiniz? 

Banu Erdi: Beni biliyorsun. Aslında iletişim ve pazarlama sektöründeyim yıllardır. Önceleri PR ve pazarlama iletişimi tarafında farklı ajanslarda çalışttıktan sonra 8 yıl önce kendi sosyal medya ajansımız BASE’i kurduk. Malum ajans hayatının yoğun temposu içinde sağlıklı kalabilmek için, şu anki ortaklarımdan Gamze ve Canan’ın stüdyosu Taxim Pilates’te pilates yapmaya başlamıştım. Pilatesin hayatıma girmesiyle bu metodun mucizesini keşfettim ve keşke daha cok hayatımda olsa derken Canan ve Gamze ile Flex By Taxim Pilates adlı pilates stüdyosunu kurduk ve böylece ben de pilates sektörüne girmiş oldum. Daha sonra Tanem‘in fikriyle hep birlikte heryerdepilates.com’u hayata geçirmek üzere kolları sıvadık. Yaklaşık 6 ay üzerinde çalıştıktan sonra 4 ay önce heryerdepilates.com’u yayına aldık.

Aslında dördümüzün de pilatesle tanışma hikayelerimiz farklı ama hepimizin ortak noktası pilatesin bize iyi gelmesi. Hepimizin hikayesini ayrı ayrı özetleyecek olursak;

Sitedeki videolarda sık sık gördüğünüz ortağımız Canan, Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra eğitimine Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler’de devam etmiş, daha sonra Institue d’Etudes Politiques de Rennes’a gidip, Université de Rennes’a yatay geçiş yaparak oradan mezun olmuş. İstanbul’daki farklı bir kariyer yolunda ilerlerken 10 yıl önce boyun fıtığı rahatsızlığı sırasında pilatesle tanışmış. İyileşme sürecinde ona çok iyi gelen bu metodun daha sonra eğitmeni olmuş. Taxim Pilates, Flex by Taxim Pilates ve son olarak heryerdepilates.com’un kuruculanndan.

Sitede hamilelik ve doğum sonrası videoları ile gördüğümüz Gamze ise Canan ile Galatasaray Lisesi’nden arkadaş. ODTÜ’de Felsefe bölümünde okuduğu dönemde Radyo ODTÜ sayesinde yıllar boyunca yapacağı mesleğini bulmuş ve 2011 sonbaharına dek, Dream TV’de müzik direktörlüğü, seslendirme ve program yapmış. Daha sonra geçirdiği ciddi bir akciğer rahatsızlığı sonrası o da pilates ile tanışmış ve Canan ile Taxim Pilates’i kurmuşlar sonra da birlikte üçümüz Flex By Taxim Pilates’i kurduk.

Tanem Kuriş: Ben de 15 yılı aşkın bir süre uluslararası bir şirkette yöneticilik yaptım. 6-7 yıl önce kurumsal hayatın getirdiği duruş bozukluğu, hareketsizlik, bel boyun ağrıları gibi sebepler ile başladığım pilatesin üzerimdeki etkisini görünce önce öğrencisi olduğum bu metodun daha sonra eğitmeni oldum. Online spor, gerek web siteleri gerek uygulamalar, tüm dünyada hızla büyüyen bir alan. Kaliteli içeriği çok makul fiyatlarla kullanıcıların ayağına kadar götürebiliyorsunuz. Kurumsal hayatta edindiğim tecrübe ile pilatesi birleştirerek bu girişimi kurma yolculuğuna çıktım.

Çalışmalarınıza başlayalı kaç ay oldu? Üye sayınız ve farklı metrikleriniz ile ilgili neler paylaşabilirsiniz?

Tanem Kuriş: Ocak 2018’de yayına aldık siteyi. Henüz 4 ay oldu ve abone sayımız şu an 100’ü aştı. Şu an ‘soft opening’ dönemi olarak tabir ettiğimiz bir dönemdeyiz. Üye olanlardan ve olmayanlardan geri bildirimleri toplayarak geliştirmelerimize bir yandan devam ediyoruz. Asıl pazarlama ve iletişim planlarımız yavaş yavaş hayata geçmeye başlıyor.

Mevcut üyelerinizden gözlemlediğiniz alışkanlıklar ne yönde? Kişiler egzersiz esnasında mı açıyor dersleri yoksa cep telefonlarından yolda da açıp, teorik yönünü geliştiren kullanıcılar var mı? Aldığınız tepkiler nasıl?

Banu Erdi: Aldığımız tepkiler hep “Derdimize derman oldunuz.” yönünde. Şimdiye kadar üyelerimizden aldığımız bilgilere göre; kullanıcılar ağırlıklı olarak yoğun çalışan, yurtdışında yaşayan veya sık seyahat eden kadınlardan oluşuyor. Örneğin kadın pilot bir üyemiz var ve gittiği her yerde bizimle egzersiz yapabildiği için çok mutlu olduğunu söylüyor.

Tanem Kuriş: Üyelerimiz arasında bir diğer öne çıkan profil ise kendini geliştirmek isteyen pilates eğitmenleri. Türkiye’nin farklı yerlerinden pilates eğitmenleri sitemize üye olmaya başladı. Özellikle genç eğitmenlerin kendilerini geliştirmek için Türkiye’nin en iyi pilates eğitmenlerinden videolar izleyebildikleri bir platform haline geldi bile heryerdepilates.com. İlerleyen günlerde sadece pilates eğitmenlerine özel eğitimler, workshoplar, teorik içerikler de sitede yerlerini alacaklar.

Gelir modelini nasıl kurguluyorsunuz? Abone olan kişilerden alınacak ücret dışında, farklı markalarla iş ortaklıkları da bir gelir kalemi olabilir mi? Bireysel abonelik dışında, kurumlara ulaşamayı da planlıyor musunuz?  

Banu Erdi: Evet bireysel üyelikler temel gelir modelimiz. Ama kurumsal üyelik anlaşmaları de gelir modelimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. Sağlıklı ve aktif bir yaşamı destekleyen marka ve kurumlar için loyalty programları veya kendi çalışanları için üyelik paketlerimiz var. Onun dışında, yine spor ve sağlıklı yaşamı destekleten markalarla çeşitli alanlarda farklı proje geliştirerek, işbirlikleri yapmaya başlıyoruz bile… Sponsorluklar, özel içerik üretimi, etkinlikler gibi ortak projeler vizyonumzun bir diğer parçası. Dijital dünyanın ötesinde insanlara dokunmak üzere çalışmaya başladık.

Tanem Kuriş: Aynen Banu’nun da bahsettiği gibi artık bir çok kurum, sektörü bu olmasa bile, çalışanlarının sağlıklı bir hayat sürmesi için onlara spor yapabilmeleri için çeşitli fırsatlar sunuyor. Bu fırsatlar şimdiye kadar genelde spor salonu üyeliğinin bir kısmını ödemek veya bazı spor salonlarından çalışanlarına özel indirimler almak yönündeydi. Ancak Heryerdepilates.com’un çok ekonomik fiyatı ve her yerden ulaşılabilir olması kurumların çalışanlarına sürdürülebilir bir spor fırsatı sunabilmesi açısından çok değerli. Biz de bu değeri herkese ulaştırabilmek için şirketlerin IK birimleri ile bir araya gelmeye başladık bile.

Türk halkının sporla ilişkisini nasıl görüyorsunuz? Artan obezite ile ilgili farklı yazılar görüyorum basında… Bu konuda neler söylemek istersiniz. 

Banu Erdi: Türkiye’de düzenli spor yapmak ve sağlıklı yaşam yükselen bir yaşam trendi haline almaya başladı. Ama bu henüz çok küçük bir azınlıkla sınırlı. Türkiye genel olarak düzenli spor yapmayı hayatının parçası haline getirmiş bir ülke değil. Bunun için spor faaliyetlerinin toplum tabanında, özellikle gençler için, yaygınlaştırılması ile ilgili devlet politikalarının daha aktif olması gerektiğini düşünüyorum. Biz de heryerdepilates.com ile pilatesin faydalarını anlatmaya çalışıyor ve pilatesi herkes için kolaylıkla hayatlarına adepte edebilecekleri bir egzersiz metodu olarak yaymaya çalışıyoruz. Umarız dokunabildiğimiz kadar çok kişiye dokunabiliriz.

Yurtdışını ilerleyen dönemde hedefliyor musunuz? Gerek Türkiye’de, gerekse yurt dışında sizin alanınızda rekabet ile ilgili ne söylemek istersiniz?

Tanem Kuriş: Yurtdışına açılmayı hedefliyoruz evet. Özellikle Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu ülkelerinde bu konuda gidilebilecek çok yol var. Dünyada İngilizce olarak birkaç önemli ve büyük platform var. Bu platformlar bizim için de ilham kaynağı oluyor.

Banu ve Tanem değerli paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Uzun uzun anlattık ama bazı detayları kaçırmış olabiliriz, sitenin nasıl çalıştığını bir kısaca özetlemek isteriz.

  • Sitemize her dijital platformdan ulaşabiliyorsunuz.
  • Sadece bir kere kredi kartı bilginizi girmeniz yeterli, ardından her ay, 1 özel pilates dersinden çok çok daha makul bir fiyat ile, ayda 27.90TL, videolarımıza sınırsız erişiminiz başlıyor. Emin olamayanlar için 3 günlük bir ücretsiz deneme süremiz de var.
  • İstediğiniz zaman da tek bir tuş ile üyeliğinizi iptal etme kolaylığı sağlıyoruz.
  • Videoları ihtiyacınıza göre filtreleyebiliyorsunuz.
  • Ben seçmek istemiyorum, bana hazır program sunun diyen üyelerimiz için de farklı ihtiyaçlara yönelik olarak oluşturulmuş programlar sitemizde yer alıyor.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim, görüşmek üzere.

Etiketler