Robot İllüstratör, Herhangi Bir Yüzeyde Kişiselleştirilmiş Duvar Sanatı Yaratıyor

İtalyan mimar Carlo Ratti tarafından tasarlanan Scribit Robot, küçük ve göze batmıyor. Kurulumu ise sadece beş dakika sürüyor. Herhangi bir dikey yüzeyden asılı iki kablodan sarkan robot, talimatlarını yüklenen içerikten alıyor. Scribit, doğum günü kutlama mesajlarından Rönesans üstatlarına veya kişisel çizimlere kadar herhangi yazılı veya çizili materyali yeniden üretebiliyor. Robot, silinebilir kalemler kullanarak, eseri oluşturmak için gereken adımların tam tersini izleyerek eseri silebiliyor. 

Robot, bu yılın Milano tasarım haftası enstalasyonunun bir parçası olarak Nisan 2018’de sahneye çıkacak. Scribit, kullanıcıların inanılmaz bir görsel kütüphaneye erişmesine izin vererek çok çeşitli uygulamalarla çalışacak. Ayrıca robota, normal (silinebilir olmayan) kalemler de yüklenebiliyor. Tasarım ekibi, akıllı telefonlar ve diğer cihazlar dışındaki yerlerde görsel içerik oluşturarak, ekranlara olan bağımlılıklarını hafifletmesi için robotun insanlara yardımcı olabileceğini umuyor. Robot, Carlo Ratti’nin şirketinin üretiyor olduğu başka bir “yazı makinesi”ni takip ediyor. Ayrıca Scribit, Latince’de “yazıyor” anlamına geliyor.

Eski veya kullanılmayan alanları ve binaları tam olarak kullanıma sokarak sanatın erişilebilir hale gelmesini sağlamak, dünyanın dört bir yanındaki şehirleri dönüştürmeye yardımcı olmaktır. Örneğin, Abu Dabi’de, yeni bir müzenin lansmanına radyo istasyonları ile bir ana geçit arasındaki ortaklık eşlik etti. Müzenin en önemli parçalarından bazılarının dokuz metre yüksekliğindeki kopyaları ülkenin ana otoyollarından birinin yanında konumlandı. Yerel radyo istasyonları, parçanın adını, sanatçıyı ve tarihsel bağlamını içeren 30 saniyelik açıklamalarda bulundu. Sizce sanat deneyimleri başka hangi yollarla kişiselleştirilebilir ve ev, iş veya kamusal alanlara getirilebilir?

Etiketler