Çocuklarla Konuşma Şekliniz Onların Beyinlerini Şekillendirir

Çoğu ebeveyn çocuklarıyla konuşmanın onların gelişimine yardımcı olduğunu bilir. Ancak yeni bir çalışma, beynin gelişmesi için gerçekten önemli olan konuşma şeklini ortaya koyuyor.

4 ve 6 yaş arasındaki çocuklar üzerinde yapılan bir çalışmada, MIT’deki bilişsel bilim insanları, çocuklarla sohbet etmenin onların beynini değiştirdiğini kanıtladı. Buna göre, ebeveynlerin gelir ve eğitim durumu ne olursa olsun, sohbet etmek çocukların beyin gelişimini ve dil becerilerini artırıyor.

Harvard ve MIT’de yüksek lisans öğrencisi ve makalenin baş yazarı olan Rachel Romeo, “ Önemli olan şey sadece çocuğunuza doğru konuşmanız değil, onunla sohbet etmeniz. Bu sadece çocuğunuzun beynine dili yerleştirmekle değil, onlarla bir konuşma gerçekleştirmekle ilgili.” diyor.

Günümüzde, kelime dağarcığını genişletmeye dayalı sayısız eğitim uygulaması ve oyuncak var. Fakat, çocukları milyonlarca kelimeye boğarak gelişim açısından önemli bir noktayı kaçırıyor olabilirsiniz: insan ilişkileri ve sosyal etkileşim.

MIT çalışmasına göre, aslında ebeveynler belki de daha az konuşup daha çok dinlemeli.

Çalışma, zengin ailelerden gelen çocukların ortalama olarak daha fazla dile maruz kaldıklarını, ancak yoksul fakat konuşkan ailelerin çocuklarının dil becerilerinin ve beyin aktivitelerinin bu zengin çocuklarla benzer olduğunu açıklıyor.

Sosyal etkileşim ve duygusal bağlanma ile öğrenme fikri, bebeklerin nasıl dil öğrendiğiyle ilgili yapılan diğer araştırmalarla uyumlu. Bebekler, en çok bağlandıkları yetişkinleri izleyerek ve kopyalayarak öğrenmeye eğimliler.  Bu nedenle şarkı söylemek ve sarılmak, gelişme söz konusu olduğunda yüksek teknoloji eğitim araçlarından çok daha etkili. Bunların ötesinde, çocuklar en etkili şekilde oyun yoluyla öğreniyorlar.

MIT araştırmacılarına göre, sohbet etmek, çocukların diğer kişinin söylemeye çalıştığı şeyi anlamalarına ve uygun şekilde nasıl yanıt vereceğini anlamalarına olanak tanıyor. 

Etiketler