Çin, Dev Bir Hava Temizleme Kulesi İnşa Ediyor

Gezegenimizin şu anki durumu ve hava kirliliğini azaltmanın gerekliliği göz önüne alındığında, havamızı temizlemeye yönelik yenilikçi gelişmeleri görmek çok şaşırtıcı değil. Çin’deki yeni bir kule, şehirlerdeki hava kirliliğini temizlemek amacıyla yapıldı.

Kule şu anda Çin Bilim Akademisi’ndeki Dünya Çevre Enstitüsü araştırmacıları tarafından test ediliyor. Projenin öncü araştırmacısı Cao Junji, şimdiden kulenin şehrin içindeki konumunun 10 km karelik bir alanındaki hava kalitesini iyileştirme konusunda başarıya ulaştığını belirtti. Kule, 100 metre boyutunda ve kirli havaya emerek çalışıyor. Ardından bu havayı, kulenin zeminini çevreleyen bir sera ağı aracılığıyla filtreliyor. Kirli hava, seralardan geçerken güneş enerjisi ile ısıtılıyor. Isıtılan hava ise artırılmış temiz hava olarak salınmaya hazır olana kadar kulenin yukarısına doğru yükseliyor ve birden fazla temizleme filtresinden geçiyor.

Kış aylarındaki güneş ışığı eksikliğine rağmen kule, seralardaki kaplamalar sayesinde çalışıyor. Bu, camın güneş enerjisini çok daha verimli bir şekilde emebileceği anlamına geliyor. Bu projenin, gelecekte diğer şehirlerdeki havayı temizlemeye yardımcı olabilecek çok daha büyük kulelerin inşasına yol açması umut ediliyor.

Hava kirliliğinin mümkün olan en kısa sürede azaltılması çok önemli. Aksi halde şehirler nasıl daha güvenli ve sağlıklı hale gelebilir? Sizce başka hangi teknolojik yenilikler gezegenimizin havasını temizlemeyi kolaylaştırabilir?

Etiketler