Robotik Çiçekler Arıların Güvenliğini Sağlamak İçin Yeni Bir Yol Sunuyor

Avustralya merkezli yeni medya sanatçısı Michael Candy, robotlara olan ilgisini arılar için potansiyel bir can simidine dönüştürdü. Arılar tarafından yapılan tozlaşma olayı insan gıdası tüketimi için çok önemli ve dünyanın dört bir yanındaki arılar acı çekiyor. Kovan ölümlerinden, habitatların değişimine kadar değişen problem çeşitliliği mevcut. Birçok proje ise arı popülasyonunu desteklemenin yollarını arıyor.

Şimdi, Sentetik Pollenizer olarak adlandırılan Candy’nin robotik çiçekleri, arılar için değişik bir destek olabilir. Birçok arı popülasyonuna zarar veren tarım ilacı ve diğer böceklerin yanında robotik çiçekler, tozlaşmanın daha güvenli bir yolu olabilir. Sentetik Pollenizer sistemi, arıların kullanımını teşvik etmek için gerçek bitkilerin ortasına kurulacak şekilde tasarlandı. Her çiçek, polen ve nektar içeriyor ve 3D basım çiçek yaprakları kolza bitkisi üzerinde modellendi. Şu anda kavramsal aşamada olan Candy, üç yıldır bu sistem üzerinde çalışıyor. Arıları çekecek doğru renk ve şekli elde etmek için birçok tekrarlama yaptı.

Çiçekler, sentetik nektarı çiçeklere geçirip arıları çekmek için mekanik bir ağ kullanıyor. Arılar çiçeğe konduktan sonra, gerçek bir bitkinin üzerinde yaptıkları gibi polenleri topluyorlar.  Candy, her çiçek için salınan miktarı düzenleyen robotik yapılarda kullanılacak yeterli poleni toplamak için kovan polen tuzağı kullandı. 

Etiketler