Mark Cuban, Felsefe Okumanın Yakında Bilgisayar Bilimleri Eğitiminden Daha Değerli Olabileceğini Söylüyor

Milyarder teknoloji girişimcisi Mark Cuban’a göre, bilgisayar bilimleri mezunu olmak sandığınız gibi güvenli bir yatırım olmayabilir.

Günümüzde bilgisayar bilimleri okuyan öğrencilerin çok para kazanabilecekleri bir iş bulma şansları yüksek:  Glassdoor, bilgisayar bilimleri ve mühendisliğini 2017’de en yüksek maaşlara ulaşmak için okunacak bölümler olarak belirledi. Bunun yanında, sosyal bilimlerde okuyan öğrenciler çok daha az maaşlara ulaşabiliyorlar.

Ancak Cuban’a göre bu durum değişecek.

2017 yılında AOL’e verdiği demeçte Cuban, “Bir tahminde bulunacağım.” dedi. “10 yıl içerisinde felsefe diploması geleneksel bir programlama diplomasından daha değerli olacak.”

Bunun nedeni ise yapay zeka teknolojisinin iş piyasasını büyük ölçüde değiştireceğini düşünmesi; eninde sonunda teknolojinin kendisini programlayabilecek derecede akıllı hale geleceğini öngörüyor.

Cuban AOL’a yaptığı açıklamada yapay zekayla ilgili olarak, “Otomasyonu otomatik hale getireceğiz.” dedi. “Yapay zekanın size veya bana ihtiyacı olmayacak, önümüzdeki 10 ile 15 yıl içinde (görevleri) nasıl otomatikleştireceğini kendisi çözebilecek.”

“Artık soru iş gücünün doğasını değiştirip değiştirmeyeceği ile ilgili değil. Değiştirecek. Soru şu ki, bunun gerçekleşme sürecinde kimler işlerinden olacak?”

Muhasebe ve bilgisayar programcılığı gibi sektörlerde önceden karlı olan işler, otomasyonun gücünden etkilenecek. Cuban’a göre, rekabet ortamında kalabilmek için spesifik becerileri veya meslekleri öğreten bölümleri değil, felsefe gibi büyük resmi görerek düşünmeyi öğreten bölümleri tercih etmek gerekiyor.

2017’de Austin’deki SXSW’de konuşan Cuban, “Kritik düşünmeyi bilmek ve küresel perspektiften değerlendirmek, programlama ve CPA gibi günümüzde bizi heyecanlandıran kariyerlerden daha değerli olacak.

Cuban, yapay zekanın hızla ilerlemesinden endişe duyuyor.

Temmuz 2017’de New York’taki Ozy Fest Konferansı’nda “İnanılmaz korkuyorum.” diyen Cuban şöyle devam ediyor: “Son 10 yılda iPhone’la, son 20 yılda internetle, son 30 yılda ise PC’lerle gördüğümüz değişiklikler hiçbir şey değil. Hiçbir şey!”

Etiketler