Akıllı Bisiklet Işığı Bisiklet Sürmeyi Daha Güvenli Hale Getirebilir

Yeni bir akıllı ışık, bisikleti süren kişi dönüş yaparken yoldakileri uyararak ve kaza durumunda acil servisi uyararak bisiklet güvenliğini artırıyor.

Her bisiklet sürücüsünün bildiği gibi, güvenliğin anahtarı yoldaki diğer araçlar için görünür olmaktır. Cosmo Connected adlı bir Fransız startupı, magnet kullanarak kasklarının arkasına takacakları akıllı bir ışıkla bunu kolaylaştırmayı umuyor. Cosmo halihazırda Cosmo Moto adını verdikleri benzer ışıkları motosiklet kaskları için üretiyor ve Cosmo Bike adlı yeni ürünün kayak, binicilik, inşaat gibi farklı alanlarda kullanılacak ışıkların ilki olduğunu umuyor.

Cosmo Bike’ın ağırlığı 80 gram, dördü kırmızı dördü sarı olmak üzere sekiz LED ışığı var ve özel bir telefon uygulaması var. Akıllı özellikleri, telefon uygulamasındaki SatNav aracılığıyla ya da gidona takılan manuel bir kumandayla otomatik dönüş sinyallerini içeriyor. Bunun yanında, yoldaki diğer sürücülere bisikletlinin yavaşladığını veya durduğunu söyleyen bir yavaşlama ışığı ve bir yaralanma durumunda acil anlarda iletişime geçilmesi gereken kişileri veya acil durum servislerini uyarabilen bir dedektörü de var. Ayrıca kullanıcılar kaza durumunda arkadaşlarını, aile üyelerini ve acil servisleri uyaran hizmete de üye olma opsiyonuna sahip olacak.

Şirket, Cosmo Bike’ın 2018’in ortasında hazır olacağını umuyor. Cosmo Connected, ışığın perakende fiyatının 60 Amerikan Doları civarında olacağını düşünüyor. Bu akıllı ışık, ev sahipleri evde olmadığında evleri koruyan ve yangın durumunda yardım edebilmek için tasarlanan robotlar gibi güvenliği artırmayı amaçlayan nesnelerin interneti (IoT) ürünlerinin arasına katılacak.

Etiketler