Evden Çalışacak Birini İşe Almadan Önce Sormanız Gereken 6 Soru

Özellikle uzaktan çalışanlar söz konusu olduğunda, işe alım süreci asla kolay değildir, ancak (yasal sınırlar içinde kaldığınız sürece) ayrıntıları iyi okuyabilmek ve ipuçlarını fark edebilmek sizi potansiyel sorunlardan kurtarabilir.

Öncelikle, işe uzaktan çalışacak kişiler almak iyi bir fikirdir. Evlerinden çalışanlar genellikle daha mutlu ve üretken olur. Ayrıca, çalışanlara evden çalışma olanağı sunmak sizi ofis masraflarından da kurtarır.

Ancak, dikkat edilmesi gereken bir konu vardır: insan doğası. İşin sahibiyseniz, “uzaktan çalışan” kişi başka bir endişeye meydan verir: zor kazandığınız paranızı evinde oturup Game of Thrones izleyen birine veriyor olabilirsiniz.

Potansiyel çalışanlarla sanal mülakat yapmak yeterince zorludur. Mülakat sırasında, birlikte çalışabileceğinizi düşündüğünüz kişilere bazı sorular sormanız faydalı olabilir.

1. Bu işten neler beklediğinizi biliyor musunuz?

Belirlediğiniz iş tanımı “satış performansımızı artırmak” veya “şirketteki iletişimi iyileştirmek” gibi muğlaksa, kişilerin bütün gün iş yapmadan oturması daha kolaydır. Çünkü çalıştığı pozisyonun iş tanımı, açık ve kesin performans kriterler içermiyordur. Ancak, eğer belirlediğiniz iş tanımı “günde 100 müşterinin aranması, aranan kişilere şirketin tanıtılması, her hafta en az 20 kişiye rehberlik yapılması” gibi açık olursa, yaklaşık bir haftanın sonunda yeni çalışanınızın işini yapıp yapmadığını anlayabilirsiniz.

2. Sizi ne motive ediyor?

Aradığınız kişi, kendini kendine çalışmaya başlayacak disipline sahip olmalıdır; çünkü, kendisine ne yapması gerektiğinin söylenmesini bekleyen biri, evden çalışmak için uygun olmayacaktır. Evden çalışmanın birçok cezbedici özelliğinin yanında, kişinin yüksek motivasyona sahip olması zorunludur. Bu noktada, kişinin nasıl düşündüğünü anlamak önemlidir.

Bunun için, kişinin motivasyonunu anlayabileceğiniz ipuçları aramalısınız; örneğin, kişinin kendi başına herhangi bir sosyal girişimde bulunup bulunmadığını sorabilirsiniz.

Mülakatınızın temel amacı kişinin motivasyon kaynağını bulmak olmalı. İşleri halletmek ve hayatında ilerleme kaydetmek konusunda hevesli mi? Onu motive eden şeyler neler? Bir gün kendi işini başlatmak istiyor mu?

3. Bunu daha önce yaptınız mı?

Mülakat yapılan kişi daha önce bu işi yapmamışsa, bu kişinin ilk defa sizin gözetiminizde yapacağı anlamına geliyor ve bu da yapılan işlerin denetlenmesini gerektirir. Kişi daha önce bu işi yapmışsa, önceki işinde neler olduğunu öğrenmelisiniz. Çalışanın verdiği cevaba göre, önceki işinden ayrılmasının sebepleri kişinin kontrolünde değilse, bunu teyit etmek isteyebilirsiniz.

4. Çalışmak için sessiz bir alanınız var mı?

Çocuklar, köpekler ve gürültü yapan komşular evde çalışan kişi için dikkat dağınıklığı sebepleri olabilir. İşe almayı düşündüğünüz çalışan kendi evinde bir çalışma alanına sahip değilse, Starbucks kötü bir seçenek olmayabilir. Ancak, çalışanınızın iş için telefon görüşmeleri yapması gerekiyorsa, kulağa arkadan gelen kahve makinesi sesleri kadar “amatör” gelen başka bir şey yoktur.

5. Yalnız zaman geçirirken rahat mısınız?

Evden çalışmanın olumsuz yanlarından biri sosyal izolasyondur. Araştırmalar, mutluluğun anahtarlarından birinin diğer insanlarla etkileşime geçmek olduğunu ortaya koydu.

İlk defa evden çalışan biri, kısa bir süre sonra çalışma düzeninin kendilerini mutsuz hissettirdiğini fark edebilir. Çalışanlarınızın mutluluğu, onlar için olduğu kadar sizin için de önemlidir, bu nedenle, çalışanlarınıza yardımcı olabilecek sağlam sosyal bir ağ sağlamanız gerekir.

6. İyimser bir insan mısınız?

Bu soruyu sorduğunuzda net bir cevap alamayacağınız için, elbette doğrudan sormamalısınız. Bir kişinin nasıl düşündüğünü anlayabilmek için, farazi bir soru sorup kişinin nasıl cevap verdiğine bakmalısınız.

İyimserlik, motivasyonun anahtarıdır. Başaracağınıza inancınız yoksa, yapacağınız iş için motive olamazsınız. Uzaktan çalışacak kişileri işe alıyorsanız, kötümser kişiler sizi işinizi olumsuz yönde etkileyebilir, bu nedenle kişilerin kötümser olup olmadığını mülakatlarda anlamaya çalışmalısınız. Çoğu kişinin düzgün bir çalışma etiği vardır ve evden verimli çalışmak için gerekli motivasyona sahiptir. Ancak, ofiste çalışması, düzenli olarak motive edilmesi ve yapması gerekli işler için talimatlar verilmesi gereken çok sayıda çalışan da vardır.

İdeal olan durumda, iki tip çalışana da sahip olursunuz, ancak esas önemli olan çalışanlarınızın mutlu olmasıdır. En iyi ihtimalle, hem siz hem de motivasyonu yüksek, iyimser ve duygusal olarak güçlü çalışanlarınız evden çalışma konusunda hevesli olacak.

Etiketler