Japonya’nın Uzay Ajansı, Bir Uyduyu Yörüngeye Taşımak İçin En Küçük Roketi Fırlattı

Japanese Aerospace Exploration Agency’nin (JAXA) bir yıl önce fırlattığı küçük ve deneysel bir roket yörüngeye ulaşamamıştı; bu hafta sonu ise deneysel küçücük bir roketi başarıyla yörüngeye fırlattı.  

JAXA’ya göre bu fırlatma, TRICOM-1R’yi dünyayı bir dizi kamerayla izleyeceği daha düşük Dünya yörüngesine taşıyan bir gösteri denemesiydi. JAXA, şimdi yörüngede durumunun nominal olduğunu söylüyor.

Başarıyla fırlatılan SS-520-5 şimdiye kadar bir uyduyu yörüngeye taşıyan en küçük roket. Bu araç, uyduyu yörüngeye getirmeye yardımcı olan üçüncü bir aşamayla değiştirilen bir SS-520 sondaj roketi.

Bu görev, küçük yükleri götürmek için daha küçük araçların kullanılmasına yönelik yapılan uzay endüstrisindeki hareketin bir parçası. Yeni Zelanda şirketi Rocket Lab, Electron isimli ilk küçük roketini geçtiğimiz ay başarıyla fırlattı ve dört uyduyu yörüngeye götürdü. Electron ve Japonya’nın SS-520-5’i gibi küçük yükleri taşımak üzere tasarlanan küçük roketler, yörüngeye gelmek için maliyeti düşürmeye yardımcı olmak için oluşturuldu. Bu şekilde; SpaceX, Orbital ATK veya United Launch Alliance gibi şirketlerin roketleri üzerinde yörünge yolculuğuna çıkamayan küçük şirketlerin yolunu açıyor.

Etiketler