CES 2018’de İzlenebilecek 6 Teknoloji Trendi

Dünyanın en büyük teknoloji konvansiyonlarından biri Pazar günü Las Vegas’ta başladı.

Uluslararası Tüketici Elektronik Fuarı (The International Consumer Electronics Show); kabinlerin, basın etkinliklerinin, demoların ve cihazların genişleyen ve ezici bir bulanıklığı gibi.

Şimdi, 51. yılında, fuarın parçaları; televizyonların teknolojik yeniliğin en ileri noktası olarak kabul edildiği dönemlere bir geri dönüş gibi görünüyor. Apple, Facebook ve Amazon gibi günümüzün teknoloji devleri fuarda düşük bir profil sergilemeyi tercih ettiği için afiş isimler Panasonic ve Sony gibi şirketler olarak kalıyor.

3.900’den fazla katılımcı ile CES hala en son teknoloji trendlerini bulabileceğiniz bir yer. İşte bu yıl CES’de görmeyi beklediğimiz birkaç şey:

1. Ses asistanları her yerde

Ses asistanları geçen sene CES’de büyük bir etki yarattı ancak bu hafta gösteride inanılmaz bir şekilde kaçınılmaz olacaklar. Akıllı hoparlörler değişiyor ve artık ses asistanları, arabalardan mikrodalgalara kadar her yerde olacaklar. Amazon, Microsoft ve Google gibi şirketler, üçüncü taraflarla ortaklıklar kurmak için kendi cihazlarını tanıtmaya mola verecekler. Lisanslama ve insanların Amazon Prime veya YouTube Red gibi hizmetlere üye olacakları umudu, bu şirketler için devasa potansiyel kazançları anlamına geliyor. Evinizdeki yeni duş başlığı Alexa mı, Bixby mi yoksa Google Asistan mı olacak?

Tüketici Teknoloji Birliği Pazar Araştırmaları kıdemli müdürü Steve Koenig, “CES’ten çıktığımızda, sesin kullanıcı arayüzü olduğunu ortaya koymuş olacağız.” dedi. “Nereye gidersek gidelim, ne yaparsak yapalım, yanı başımızda bize yardım etmeye hazır bir çeşit dijital asistanımız olacak.”

2. Geleceği planlayan şehirler

BM, 2030 yılına kadar dünya nüfusunun %60’ının kentlerde yaşayacağını tahmin ediyor. İlk defa CES, akıllı şehir teknolojisine bir alan ayırıyor. Artan nüfuslarını sürdürebilme yolu arayan dünyanın her yerinden şehir temsilcileri ile daha uluslararası odaklı alanlardan birisi olması bekleniyor.

Koenig, Birleşik Devletler ulaşım (özellikle otonom arabalar, daha az toplu taşıma) üzerine yoğunlaşırken, Avrupa ülkelerinin enerji tasarrufu gibi konulara odaklandığını söylüyor. Hava kalitesi teknolojisi, elektrikli bisikletler, ev otomasyon cihazları ve hatta arıcılar için bağlantılı bir kovan monitörü olacak.

3. Spor teknolojisinin profesyonelleşmesi

Spor bölgesi, yıllar boyunca CES’de ortaya çıkan trendleri bir araya getirecek: giyilebilirler, artırılmış gerçeklik, sensörler ve fiziksel aktiviteleri nicelikleme uygulamaları. Şimdi şirketler profesyonel sporlar için yazılım ve donanımı destekliyor. Yardım performansı, yara tedavisi ve önemli bir maç sırasında sporcunun performansı üzerine gerçek zamanlı güncellemeler yapılmasına olanak tanıyabilirler. Ayrıca eSporlar da spor bölümünde yer alacak.

4. (Neredeyse) kullanışlı robotlar

Robotlar uzun zamandır CES fuarında bir dayanak noktası oldu ancak genellikle gerçek bir üründen ziyade bir yenilik oldular. Bu yıl yapay zeka, ses arayüzleri ve gelişmiş sensörler sayesinde robotlar kullanışlı olmaya yaklaşıyorlar. İzlenecek bir kategori, teslimatları ve diğer basit işleri gerçekleştiren mobil hizmet robotları.

Refakatçi robotlar da birkaç yıl geride kalmış olsa da yükselişte. Akıllı asistanların kişiliklerinin ayrıntılı hale gelmesiyle ve ihtiyaçları tahmin etmede ve konuşmada daha iyi olmasıyla, robotlar için bir doğal uyum olabilirler.

Koeing, “Gerçekten onlar için refakatçi robot olmak pek de zor değil.” dedi. “Hangi aşamada bu konuşmalar ilişkilere dönüşüyor?” dedi.

5. Daha fazla araba, daha az sürücü

CES bir otomobil fuarı değil ancak birçok önemli otomobil üreticisi bu yıl gösterişli sergiler ve etkinlikler yapacak. Bunun nedeni ise odağın, otomobil tasarımından ve nasıl sürüldüklerinden, içerisindeki teknolojiye yönelmiş olması. Kiong, otonom özelliklerinin en çekici şeyler olduğunu ancak bu yıl ayrıca 5G ağların sürüşü nasıl etkileyeceği üzerine de odaklanılacağını söylüyor. Bunlar arasında, arabanızdaki düşük gecikmeli mobil genişbandı gibi şeyler bulunuyor.

6. Kötü fikirler

CES’te gerçekten yenilikçi olup kitlesel benimsenecek olan cihazlar istisna, kural değil. Ürünlerin birçoğu hızlıca unutulacak – geçen yılki ses kontrollü wifi bağlantılı çöp kutusu gibi. Şovun en keyifli bölümlerinden biri saçma ve garip bir donanım bulmak. Ancak, Las Vegas Convention Center’ın biraz karanlık bir köşesinde bir sonraki dev yenilikle karşılaşma şansınız da var.

Etiketler