Çin Markası Didi’nin, Toplayacağı Yeni Fonla Birlikte 56 Milyar Dolar Değerine Ulaşacağı Konuşuluyor

Çin’in Uber’e verdiği yerli cevap, dünyanın en değerli startup’ı olmak üzere.

Uber’i kendi oyununda yenen taşıma şirketi Didi Chuxing, geçtiğimiz günlerde 4 milyar dolarlık yeni fon sağladığını duyurdu.

Anlaşmayı bilen bir kişiye göre, yeni nakit para akışı, Didi’ye 56 milyar dolarlık bir değere ulaşmasını sağlayacak.

Bu, dünyanın en değerli startup’ı olan Didi’ye, Uber’i geçebilmesi için fırsat verecek.

Geçtiğimiz ay, Uber’in 54 milyar dolar değerinde olduğu söylendi. Teknoloji devi SoftBank, yüksek bir indirimde Uber’den %13.4’lük bir hisse satın almaya çok yakın. Bu yatırım, Uber’e, yatırımcıların geçen seneki en son finansman turunda düşünülen 68 milyar dolarlık değerden, yaklaşık %20 daha az bir değer biçiyor.

Didi’nin aldığı son değerleme, geçen yıl, Didi’nin, iki şirketin arasındaki şiddetli bir savaşın ardından, Uber’in Çin operasyonlarını satın alımını da içeriyor.

Didi yaptığı bir açıklamada, yeni fonların, yapay zeka, küresel genişleme ve elektrikli otomobiller için şebeke inşaatı için kullanılacağını söyledi.

Anlaşmaya hakim olan bir kişi, Didi’nin halihazırda yatırımcı olan SoftBank ve Abu Dabi devlet fonu Mubadala Capital’ı devreye soktuğunu söyledi.

Yatırım; bazı yatırımcılardan gelen, potansiyel bir balon olma uyarılarına rağmen, kendi ülkesinin dışında pek bilinmeyen Çinli teknoloji şirketlerinde heyecan yaratıyor.

CB Insights’ın verilerine göre, dünyadaki en değerli beş startup’ın üçü –Didi, akıllı telefon üreticisi Xiaomi ve Meituan Dianping- şimdi Çinli.

Etiketler