Londra’daki Otobüsler Yeni Bir Yakıtla Çalışacak: Kahve

İngiliz startup’ı bio-bean, Londra’daki dizel otobüslerde kullanılacak kahve bazlı biyolojik yakıt üretmek için, Shell ve Argent Energy ile ortaklık kurdu.

Şirket, bir yıl boyunca bir şehir otobüsünün harcadığına eşdeğer bir güç sağlayabilmek amacıyla, pilot bir proje için 6.000 litre kahve yağı üretti.

Bio-bean kurucusu Arthur Kay yaptığı açıklamada, “Bu, atıkları keşfedilmemiş bir kaynak olarak yeniden düşünmeye başlandığımızda neler yapılabilecemizin harika bir örneği.” dedi.

Şirket, kafeler, restoranlar ve fabrikalardan kullanılmış kahve telvesi topluyor ve bunları geri dönüşüm tesisine gönderiyor. Tesiste; telve, kahve yağı çekilmeden önce kurutuluyor.

Ardından, dizel otobüslerde herhangi bir değişiklik yapılmadan kullanılabilen B20 biyoyakıtını elde etmek için, kahve yağı, diğer yakıtlarla harmanlanıyor.

Şirket, web sitesinde, “Kullanılmış kahve telvesi fazlaca ısı verir ve değerli bileşenler içerir. Bu nedenle, temiz yakıt üretmek için ideal bir hammaddedir.” diyor.

Bio-bean, İngiltere’nin yılda 500.000 ton kahve telvesi ürettiğini ve bunların çoğunun, zararlı sera gazı yayabilecekleri depolama alanlarına atıldığını tahmin ediyor.

Şirket ayrıca, şöminelerde ve sobalarda kullanılan ahşap kütüklere alternative olabilecek “kahve kütükleri” satıyor.

Bio-bean, kahve yağını Londra’da kullanmaya devam etmeleri için “resmi bir anlaşmanın” bulunmadığını belirtti; ancak şirket, hızlı bir şekilde yeni pazarlar ve uygulamalar bulmayı umuyor.

Bio-bean, yaptığı açıklamada, “bu proje için, günde 400 milyon fincanla dünyada en çok kahve içen ülkesi olan ABD’de büyük bir potansiyel var.” dedi.

Etiketler