Tacizden Patronla İlgili Sorunlara, Bu Şirket İş Yerindeki Problemlere Çözüm Getiriyor

Cinsel taciz raporları medyadan teknolojiye, endüstrileri sarsmaya devam ediyor. Çalışanlar, her zaman kime güvenebileceklerinden emin olamıyorlar.

İnsan kaynakları departmanlarının işyeri şikayetlerine ilişkin soruşturma başlatması ve çalışanların diğer iç sorunlarla başedebilmelerine yardımcı olması bekleniyor. Ancak bazıları, İK’nın her zaman çalışanların yanında olmadığını ve İK’nın bireyleri değil şirketi korumak için var olduğunu söylüyor.

Yeni bir şirket olan Bravely, çalışanlarının sorunlarını dinleyebilecek ve onlara rehberlik edebilecek bir ombudsman (bağımsız gözetmen) hizmeti sunmak istiyor.

Bravely; çalışanları, koçların ve İK profesyonellerinin bulunduğu bir ağa, 45 dakikalık, kayıtlara geçilmeyen telefon görüşmeleriyle bağlıyor. Konuşmaların içeriği nasıl geri bildirim verileceği sorusundan, yöneticiyle zam konusunun nasıl konuşulacağı sorununa kadar değişiklik gösteriyor. Bu görüşmeler aynı zamanda, cinsel taciz ve ayrımcılık konularını da içerebilir.

Bravely’nin amacı, çalışanlar için nötr bir üçüncü kişi olmak.

Bravely’nin kurucusu Toby Herrvey, “Biz tavsiye vermiyoruz. Çalışanların seçeneklerini değerlendirmelerine ve düşüncelerini yapılandırmalarına yardımcı oluyoruz. Mutfakta karşılaşabileceğiniz şirketinizin İK çalışanı değiliz.” açıklamasında bulunuyor.

Bravely; konu türü, çalışanın kıdemi ve daha fazlasına göre filtreler uyguladıktan sonra, çalışanları İK personeliyle eşleştiriyor. Örneğin, cinsel taciz ve ayrımcılıkla ilgili sorunlar Bravely’nin özel bir grubuna gidiyor.

New York’ta kurulan şirket, teknoloji endüstrisinde tacizle ilgili öykülerin arttığı haziran ayında faaliyete başladı. Zamanlama rastlantıydı.

Hervey, kaç tane müşterinin Bravely’yi kullandığını cevaplamasa da, yıl sonunda 30 işyerinde faaliyet göstereceklerini öngörüyor.

Bravely çalışanlar için ücretsiz. Bravely’nin sağladığı hizmeti kullanabilmek için işverenin para ödemesi gerekiyor. Hizmet maliyeti, şirketin büyüklüğüne göre değişiyor; şu anki tutar, her çalışan için aylık 5 ile 8 dolar arasında.

Bravely, işi başlatmak için 1,5 milyon dolarlık fon topladı. Mevcut ortaklarının isimlerini açıklamıyor, ancak yatırımcılarının çoğunun 50 ile 500 arasında çalışanı olan yeni şirketler olduğunu belirtiyor.

Etiketler