Dünyanın En Zengin İnsanı 1.1 Milyar Dolarlık Hisse Sattı

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (Securities and Exchange Commission) geçen hafta cuma günü paylaştığı verilere göre, Amazon’un CEO’su Jeff Bezos, dünyanın en zengin insanı olarak geçirdiği ilk hafta boyunca, şirketin toplamda 1.1 milyar dolar değerindeki bir milyon hissesini sattı.

Bezos geçen haftayı, borsa ve sermaye kazançları vergisi de hesaba katılınca, 93.7 milyar dolarla, şu an dünyadaki ikinci en zengin kişi olan Microsoft kurucusu Bill Gates’e kıyasla 4.1 milyar dolar fazla net servetle kapattı.

Bezos, bu yıl ikinci defa bir milyon Amazon hissesi sattı. İlk satış mayısta gerçekleşti. Amazon’un hisse fiyatı bu turda %12 daha yüksek olduğu için, ikinci satışın vergi öncesi karı, 150 milyon dolar daha fazla oldu. Bezos, sermaye kazancı vergilerini ödedikten sonra, son satıştan yaklaşık 840 milyon dolar kazanmış olacak.

Nisan ayında düzenlenen bir uzay konferansında Bezos, roket şirketi Blue Origin’i finanse etmek için yılda 1 milyar dolarlık Amazon hissesi satacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz yıl 1.4 milyar dolarlık (vergi öncesi) Amazon hisse senedi satan Bezos, 2015’te 536 milyon dolar, 2014’te de 536 milyon dolarlık hisse senedi satmıştı. Bezos, sahip olduğu %16.4’lük hissesiyle hala Amazon’un en büyük hissedarı.

Geçen günlerde yayınlanan Amazon’un üçüncü çeyrek kazanç raporuna göre, Bezos, hisse senetlerini yeni seviyelere çıkararak, dünyanın en zengin insanı ünvanını sağlamlaştırdı. Temmuz ayında, Amazon’un hisselerindeki düşüş onu ikinci sıraya çekmeden önce Bezos, dünyanın en zengin insanı olan Gates’i dört saatliğine ikinci sıraya itmeyi başarmıştı. Ekim’de, en zengin Amerikalılar’ın listelendiği 2017 Forbes 400 listesi açıklandığında Bezos, hala dünyanın en zengin ikinci kişisiydi. (Forbes 400, 22 Eylül’deki hisse senedi fiyatlarını kullanmıştı). O tarihte, Bezos’un net serveti 81.5 milyar dolardı.

Bezos, Forbes 400 listesine ilk olarak 1998’de, Amazon halka açıldıktan bir yıl sonra, 1.6 milyar dolarlık net servetiyle girmişti.

Etiketler